Kolejne środki unijne na cyfryzację wielkopolskich samorządów

Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył dodatkowe ponad 22 mln ze środków unijnych na działania samorządów związane z cyfryzacją. Dzięki temu kolejne gminy mogą zrealizować swoje projekty, które usprawniają dostęp do usług bez wychodzenia z domu.

 

W latach 2017-2021 rozdysponował łącznie ponad 183 mln złotych z WRPO na rozwój elektronicznych usług publicznych. Środki trafiły m.in. do samorządów, szpitali wojewódzkich, powiatowych, miejskich, policji, szkół wyższych czy też instytutów naukowych.

Wnioskodawców było jednak o wiele więcej, dlatego zarząd województwa podjął decyzję o przeniesieniu części środków finansowych, dzięki czemu możliwe jest dofinansowanie kolejnych 14 projektów. Łączna kwota dodatkowego dofinansowania wynosi 22 mln złotych, a wartość projektów jest o 5 mln złotych wyższa. Pozwoli to samorządom na realizację planów.

Dofinansowanie otrzymają projekty gmin: Szydłowo, Międzychód, Kramsk, Jutrosin, Duszniki, Sieraków, Wierzbinek, Kościelec, Września, Miasta Puszczykowo, Miasta i Gminy Kępno. Pojawiły się także wspólne inicjatywy Gminy Zbąszyń i Miasta Gniezna, Gmin Kórnik i Komorniki, a także Remondis Aqua Trzemeszno, Gminy Gołuchów i Zakładu Usług Komunalnych w Rakoniewicach.

E-usługi usprawniają obsługę mieszkańców, którzy nie muszą osobiście stawiać się w urzędzie czy instytucji. Rozwiązanie okazało się szczególnie przydatne po wybuchu pandemii, kiedy to ograniczono kontakty i rozpoczęto pracę zdalną.

Co istotne, samorządy, placówki i instytucje chcą rozwijać swoje usługi informatyczne, by jeszcze lepiej odpowiadać na oczekiwania mieszkańców. Planowane są m.in. nowe aplikacje, by część spraw można było załatwić przy użyciu telefonu czy tabletu. Takie rozwiązanie chce realizować Kępno.

„Pandemia spowodowała przyspieszenie cyfryzacji urzędu i usług, ale chcemy pójść dalej i dzięki dofinansowaniu złączyć wszystkie działające w urzędzie aplikacje. Zmierzamy w kierunku, aby mieszkańcy w każdej sytuacji – sięgając po komputer czy telefon – wiedzieli, ile mają do zapłacenia za wodę, czy na jakim etapie znajduje się ich wniosek o budowę domu. Na koniec kadencji chcemy być gminą w pełni eko i odejść od stosowania papieru w urzędzie, jednostkach i miejskich spółkach” – tłumaczy Piotr Psikus, Burmistrz Kępna.