Początek lutego i karnawał w pełni, dlatego już w najbliższą sobotę odbędzie się coroczny koncert karnawałowy Orkiestry Miasta Poznania przy MPK Poznań. Z tej okazji zaprosiliśmy do programu „Hej Poznań” Jarosława Goerlicha i Tomasza Kaniewskiego – I kapelmistrza i II kapelmistrza i aranżera, by zdradzili, czego można się spodziewać po sobotnim występie.
W rozmowie z Piotrem Szulcem Jarosław Goerlich przyznał, że przed laty duże koncerty odbywały się w auli przy ul. Solnej, jednak z uwagi na duże zainteresowanie konieczne było przeniesienie ich do Auli Uniwersyteckiej i właśnie tam wystąpi Orkiestra w najbliższą sobotę.
Koncert będzie podzielony na dwie części – pierwsza będzie częścią „klasycyzującą”, choć jak podkreślił I kapelmistrz, są to utwory pisane przez współczesnych kompozytorów. Głównie symfoniczne, na orkiestrę dętą.
Druga część będzie bardziej karnawałowa. Jak zdradził Tomasz Kaniewski, orkiestra wystąpi na scenie z akordeonistą, Wiesławem Prządką. Pojawią się m.in. tanga, samby i polska muzyka, choć w innych niż zwykle aranżacjach. Bilety dostępne są online.
Podczas programu spytaliśmy także o historię Orkiestry Miasta Poznania, która działa od kilkudziesięciu lat – od 1955 roku. Jarosław Goerlich podkreślił, że od początku jej istnienia mecenasem i ogromnym wsparciem jest MPK Poznań. To właśnie dzięki tej spółce zespół nadal istnieje.
Obecnie Orkiestra składa się z ponad 50 osób. Jak sprawić, by tylu ludzi zsynchronizować, aby wszystko… „grało jak w orkiestrze”? I kapelmistrz odpowiedział na to pytanie jednocześnie opowiadając o tym, jak wygląda organizacja i próby orkiestry.
Piotr Szulc zapytał gości także o… psychologię i zdolności przywódcze. Czy tego można się nauczyć i w jakich momentach się przydają?
Osoby chcące poznać odpowiedzi zapraszamy do obejrzenia wywiadu. Zajrzeliśmy także na próbę orkiestry – efekt można zobaczyć i posłuchać w materiale wideo.