Ponad 20 punktów wymazowych w Poznaniu, ok. 40 na resztę województwa. Gdzie wykonać test PCR?

W Wielkopolsce uruchamiane są kolejne punkty poboru wymazów do testów PCR pod kątem obecności wirusa Sars-CoV-2. Najwięcej jest ich w Poznaniu. Od poniedziałku w powiecie poznańskim będzie dostępny tez punkt czynny przez całą dobę.

 

Wraz ze wzrostem liczby zakażeń, wzrasta także liczba wystawianych skierowań na badania w kierunku Sars-CoV-2. Niestety, wielu mieszkańców Wielkopolski ma problem z jego wykonaniem. Jesienią zlikwidowano część punktów wymazowych, przez co dostęp do nich jest utrudniony, a czas oczekiwania znacznie wydłużony.

Jak informuje wielkopolski oddział NFZ, w ostatnim tygodniu uruchomiono 17 nowych punktów, co łącznie daje 65 na terenie całego województwa. Nowe punkty uruchomiono w:

– Kaliszu przy ul. Dobrzeckiej 57,

– Wrześni przy ul. Gnieźnieńskiej 10A/7,

– Wągrowcu przy ul. Kolejowej 2,

– Skórzewie przy ul. Poznańskiej 7,

– Koninie przy ul. Poznańskiej 176,

– Kościanie przy ul. Nacławskiej 84,

– Słupcy przy ul. Ratajczaka 3a/1,

-Pleszewie przy ul. Sportowej 4 (Amfiteatr),

– w Poznaniu:

przy ul. Rokietnickiej 8,

przy ul. Obornickiej 227,

przy ul. Marcelińskiej 98/303,

przy ul. Katowickiej 89a/101,

na os. Batorego 17c,

przy ul. Sczanieckiej 8b,

przy ul. Stróżyńskiego 11/34,

przy ul. Juraszów 7-19,

przy ul. Braniewskiej 20

W poniedziałek swoją działalność rozpoczną kolejne dwa przy ul. Bukowskiej 177 oraz przy ul. Hercena 4 w Poznaniu, a punkt w Tarnowie Podgórnym stanie się punktem czynnym całodobowo.

Łącznie w Poznaniu od poniedziałku funkcjonować będą 23 punkty wymazowe.

Aktualną pełną listę można znaleźć na stronie NFZ (tutaj).

Skierowanie na test może wystawić: lekarz rodzinny, lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (tzw. wieczorynki), a także lekarz nieposiadający umowy z NFZ. Zlecenie na można otrzymać również w trakcie teleporady, np. korzystając z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu.

Istnieje też opcja samodzielnego wystawienia sobie skierowania korzystając z formularza online dostępnego na stronie Pacjent.gov.pl. Na tej platformie możliwe jest wystawienie skierowania dla swojego dziecka. Warunkiem skorzystania z niej jest jednak posiadanie Profilu Zaufanego.

Po wystawieniu skierowania na test jednocześnie pacjent obejmowany jest kwarantanną, z której jest zwolniony na czas dotarcia do punktu wymazowego i powrotu do domu. W przypadku negatywnego wyniku zostaje ona zdjęta natomiast przy dodatnim zamieniana jest na 10-dniową izolację.

Wynik testu można sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP oraz (co jest najnowszą możliwością) za pomocą formularza online. W przypadku skorzystania z tej ostatniej opcji nie jest wymagane korzystanie z Profilu Zaufanego.

Wynik jest widoczny także dla lekarza rodzinnego. O wyniku badania może więc poinformować również przychodnia POZ, albo laboratorium, które przeprowadzało badanie. Niektóre z nich dysponują własnym systemem informatycznym i w chwili pobrania wymazu pracownicy punktu informują, jak się do niego zalogować.

Istnieje tez możliwość przetestowania się testem antygenowym bez skierowania – np. w aptece, punkcie pobrań lub laboratorium, jeśli oferują takie rozwiązanie.