Prawie 900 załatanych dziur w miesiąc. ZDM naprawia nawierzchnie jezdni w Poznaniu

Zima to czas, w którym dziury w jezdni powstają często dosłownie z dnia na dzień. Zmienne temperatury powietrza i zamarzająca woda w połączeniu z punktami, w których nawierzchnia jest nieco słabsza lub bardziej obciążona na czynniki zewnętrzne związane z ruchem drogowym czy też otoczeniem sprawiają, że o wyrwę w jezdni nie jest trudno. Zarząd Dróg Miejskich zapewnia, że stara się uzupełniać ubytki jak najszybciej.

 

ZDM zauważa, że początek roku jest czasem wzmożonych prac utrzymaniowych. I rzeczywiście, o ile w cieplejszych miesiącach na ulicach widoczne są większe inwestycje, to w tych zimowych prace związane są głównie z bieżącymi naprawami.

Tylko od 1 stycznia do 2 lutego 2022 roku ZDM załatał już 888 dziur w mieście o łącznej powierzchni ponad 3650 metrów kwadratowych. Prace prowadzono m.in. na ul. Krzywoustego, Strzeszyńskiej, Kobylepole, Zakopiańskiej, Garbary czy rondo Minikowo.

W dni powszednie na poznańskich ulicach pracuje sześć zespołów utrzymaniowych ZDM. Prace prowadzone są też w wybrane soboty.

Okres zimowy to również fatalna kondycja dróg gruntowych. Mieszkańcy skarżą się na liczne koleiny, dziury i nierówności. ZDM zapewnia, że jeśli pozwalają na to warunki atmosferyczne to na drogi te wyjeżdża równiarka. Ulica jest profilowana poprzez zebranie nadmiaru podłoża i zasypanie powstałych ubytków, do czego stosuje się tłuczeń lub pofrez. Na koniec podłoże jest wałowane.

Jednocześnie ZDM informuje, że zgłoszenia dotyczące uszkodzeń jezdni przyjmowane są:

– od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00 – tel. 61 848 07 23, 61 652 99 31 Wydział Remontów i Utrzymania Dróg

– całodobowo – tel. 61 661 44 02, 61 661 44 46 Centrum Operacyjne Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

– mailowo – zdm@zdm.poznan.pl