Lotnisko Poznań-Ławica podsumowuje 2021 rok. Mimo pandemii ponad milion pasażerów i nowe kierunki lotów

Choć pandemia wciąż trwa, a ubiegły rok był kolejnym, w trakcie którego obowiązywały restrykcje ograniczające możliwości podróżowania i wypoczynku, to poznańskie lotnisko może z optymizmem patrzeć na ubiegłoroczne wyniki. Mimo przeciwności i trudności, obsłużono ponad milion pasażerów, uruchomiono kilka nowych połączeń i zanotowano wzrosty, które dobrze wyglądają na tle innych polskich portów. Gdzie najczęściej latano z poznańskiej Ławicy i jakie osiągnięto wyniki? Port przedstawił dane za 2021 rok.

 

Przez cały 2021 rok port lotniczy Poznań-Ławica obsłużył 1 055 162 pasażerów w ruchu ogółem. W stosunku do pierwszego roku pandemii, czyli 2020, to wzrost o ok. 60%.

Najwięcej podróżnych realizowało loty liniami niskokosztowymi (low-cost). W tym segmencie obsłużono 513 926 osób, czyli o 35% więcej niż rok wcześniej. Wśród przewoźników legacy odnotowano 8% wzrost obsługując 152 337 pasażerów.

W ubiegłym roku pasażerowie mogli wybierać spośród 48 regularnych kierunków. Mimo drugiego roku pandemii uruchomiono aż 11 nowych destynacji – Wenecja, Pula, Tirana, Saloniki, Bruksela, Kefalonia, Helsinki, Amman, Manchester, Leeds/Bradford i Oslo-Gardermoen. Do rozkładu powróciły też takie połączenia jak Tel Awiw, Charków, Budapeszt, Kopenhaga i Birmingham.

Najczęściej wybieranym kierunkiem wśród tych regularnych (zarówno low cost jak i legacy) była Warszawa. W ramach tego połączenia obsłużono 52 tysiące pasażerów. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się połączenia tanich linii do Londynu – na lotnisko Stansted (46 tysięcy pasażerów) i Luton (42 tysiące). Na kolejnych znalazł się Dublin (39 tysięcy podróżnych) oraz Frankfurt (31 tysięcy).

W ramach połączeń czarterowych w 2021 roku na poznańskim lotnisku obsłużono 385 479 pasażerów. Jak wynika z danych lotniska, w stosunku do 2019 roku, czyli roku przed wybuchem pandemii, ruch w tym segmencie odbudowano w ponad 52%.

W ubiegłym roku pasażerowie poznańskiej Ławicy mieli do wybory 24 połączenia czarterowe oraz dodatkowo w grudniu specjalne jednodniowe wycieczki do Rovaniemi z wizytą u Świętego Mikołaja. Uruchomiono 3 nowe kierunku czarterowe – Cypr, Djerbę i Monastir, a także trzy dalsze egzotyczne kierunki – do Puerto Plata (Dominikana), Cancun (Meksyk) oraz Zanzibar (Tanzania). Co ciekawe, z danych przedstawionych przez lotnisko wynika, że najwyższy współczynnik wypełnienia miejsc w roku 2021 zanotowany został na rejsach czarterowych do Dominikany i Meksyku – w każdym B787-Dremliner, odlatującym z Poznania, zajętych było średnio 97% dostępnych miejsc.

Podobnie jak w ubiegłych latach wśród najpopularniejszych kierunków podróży była Antalya, którą wybrało 100 tysięcy osób. Na drugim miejscu uplasowała się Hurghada z 33 tysiącami obsłużonych pasażerów, a podium zajęło Rodos, które na wypoczynek wybrało 30 tysięcy podróżnych.

Jak podkreśla port lotniczy Poznań-Ławica, na tle innych polskich portów lotniczych, wynik ze stolicy Wielkopolski jest bardzo dobry, do czego przyczynił się szczególnie czwarty kwartał 2021 roku.

Wśród portów lotniczych obsługujących powyżej 1,0 miliona pasażerów w ciągu roku, Poznań ze współczynnikiem odbudowy 44,34% znalazł się na III miejscu za Modlinem i Katowicami, natomiast pod względem wysokości dynamiki ruchu lotniczego w ujęciu rok do roku, Port Lotniczy Poznań-Ławica osiągnął jeden z najlepszych rezultatów na poziomie ponad 160%.” – przekazał Błażej Patryn, rzecznik portu lotniczego Poznań-Ławica

Pozostaje nadzieja, że 2022 rok będzie kolejnym z bardzo dobrymi wynikami i dużymi wzrostami. Sytuacja pandemiczna wydaje się stabilizować, a świat coraz chętniej powraca do podróżowania i znosi kolejne obostrzenia. Można więc liczyć na ponowne zwiększenie zainteresowania ofertą lotów z poznańskiego lotniska.