Bezpłatny transport do punktów szczepień dla seniorów i niepełnosprawnych

Miasto Poznań przypomina o możliwości skorzystania z darmowego transportu do punktu szczepień przeciw Covid-19, który dostępny jest do osób starszych i z niepełnosprawnościami.

 

Do tej pory w Poznaniu w pełni zaszczepionych jest 74,5% mieszkańców, a prawie 77% przyjęło choć jedną dawkę preparatu.

By ułatwić dostęp do szczepień, Miasto przygotowało pomoc dla osób starszych i niepełnosprawnych mających problemy z dotarciem do punktów szczepień. Oferta skierowana jest do mieszkańców Poznania z ważnym skierowaniem na szczepienie, posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z wyżej wymienionymi schorzeniami oraz seniorów powyżej 70. roku życia, mający trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień (podpisują oni oświadczenie, że nie mają takiej możliwości).

Usługa obejmuje transport do punktu szczepień, który jest dostosowany do potrzeb osób mających problem z poruszaniem się. Możliwe jest też poproszenie o pomoc asystenta oraz zapewnienie obsługi w języku migowym. Jest też możliwe skorzystanie z transportu specjalistycznego dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Bezpłatny przejazd obejmuje także opiekunów osób, które mają zostać zaszczepione, jednak należy ten fakt zgłosić podczas zamawiania usługi. Opiekun musi mieć ukończone co najmniej 16 lat.

Transport organizowany jest przez siedem dni w tygodniu, w godzinach 7:00-22:00. Zgłoszenia przyjmowane są przez miejska infolinię Poznań Kontakt: tel. 61 646 33 44 (od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-20.00) lub za pośrednictwem SMS-a: tel. 783 944 112 (dla osób niesłyszących).

Osoba korzystająca z usługi powinna podać swoje imię i nazwisko, PESEL, nr telefonu, adres zamieszkania, datę i godzinę szczepienia, dokładną nazwę i adres placówki i telefon do niej. Powinna również poinformować pracownika infolinii o tym, czy porusza się samodzielnie, czy na wózku inwalidzkim oraz czy potrzebuje pomocy (np. podtrzymania, zniesienia wózka, tłumacza języka migowego).

Przejazdy są realizowane z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego.