Nowelizacja ustawy budzi sprzeciw dużej części społeczeństwa odkąd tylko się pojawiła. Zmiany zostały zawetowane przez Senat, jednak kilka dni temu (9 lutego) partia rządząca niespodziewanie dodała głosowanie do porządku obrad i odrzuciła senackie weto, przyjmując nowelizację. Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 233 posłów, a 220 było przeciw, z kolei 2 wstrzymało się od głosu. Obecnie czeka ona na podpis prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Zmiany w prawie oświatowym zwiększają w znacznym stopniu kompetencje kuratorów oświaty, ograniczając samodzielność dyrekcji, a jednocześnie zmieniając zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach.
Po przyjęciu nowelizacji przez Sejm w całym kraju po raz kolejny zawrzało – środowisko nauczycielskie, a także znaczna część uczniów, rodziców i pozostałych Polaków zdecydowanie sprzeciwia się kolejnej ingerencji w funkcjonowanie placówek oświatowych przez władzę centralną – poprzez kuratorów.
W niedzielę w całej Polsce odbywać się będą protesty nazywane „spotkaniami z rodzicami”, podczas których uczestnicy będą manifestować swój sprzeciw wobec nowelizacji oraz apelować do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy.
Przeciwnicy Lex Czarnek wskazują m.in. że przeprowadzone kontrole poselskie w kuratoriach oświaty w całej Polsce wykazały, że rzekome częste skargi rodziców na działalność organizacji pozarządowych w polskich szkołach są kłamstwem. Wykazano zaledwie kilkadziesiąt przypadków złożenia skarg na cały kraj w ostatnich 6 latach. W niektórych województwach nie pojawiły się żadne skargi ze strony rodziców.
W Poznaniu uczestnicy protestu spotkają się na Placu Wolności dzisiaj o godzinie 13:00. Zbierane będą m.in. podpisy pod petycją o zablokowanie ustawy.