Wielkopolski program dofinansowania in vitro przynosi pierwsze efekty. Urodziło się już kilkanaścioro maluchów

Realizowany od ubiegłego roku program Samorządu Województwa Wielkopolskiego w zakresie dofinansowania do procedury in vitro przyniósł pierwsze efekty. Na świat przyszło już kilkanaścioro dzieci, a łącznie w ciążę zaszło ponad 130 kobiet. Program jest kontynuowany także w tym roku.

 

W ubiegłym roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego rozpoczął „Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego”. To odpowiedź na rezygnację przez rząd PiS z rządowego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. W poprzednich latach samorządy decydowały się na utworzenie własnych programów wsparcia – rok temu podobny krok wykonało województwo wielkopolskie.

„Prognozy GUS wskazują na stopniowy spadek liczby ludności województwa wielkopolskiego, wzrost odsetka seniorów i spadek odsetka osób do 15. roku życia. Na wyzwania związane ze starzeniem się populacji nakładają się przemiany w obrębie współczesnej rodziny, w tym niski współczynnik dzietności. Obecnie rządzący niewiele jednak robią by to zmienić. Kiedy PiS doszło do władzy, zlikwidowano rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro, dzięki któremu w latach 2013-2016 w Polsce urodziło się ponad 20 tysięcy dzieci. Na szczęście, mimo braku wsparcia ze strony Państwa, pary mogę je otrzymać od Samorządu Województwa Wielkopolskiego” – wyjaśnia Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Mieszkańcy Wielkopolski mogą liczyć na dofinansowanie do 5 tysięcy złotych do pojedynczej procedury in vitro.

Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem – tuż po rozpoczęciu naboru zgłosiło się niemal 300 chętnych par. Początkowo jednak Samorząd planował przeznaczyć na ten cel milion złotych, co pozwalałoby na przeprowadzenie jedynie 200 procedur. Podjęto decyzję o zwiększeniu środków na ten cel do 2 mln złotych, co ostatecznie pozwoliło na wykonanie 380 procedur.

Dzięki programowi 133 kobiety zaszły w ciążę, przy czym kilkanaście już urodziło. Dzięki procedurze in vitro przy wsparciu programu urodziło się 12 dzieci, w tym para bliźniaków. Maluchy na świecie powitali mieszkańcy gmin: Kórnik, Rawicz, Środa Wielkopolska, Żerków, Ślesin, Stęszew, Luboń, Grodzisk Wielkopolski, Lipno oraz Siedlec.

W tym roku oraz w 2023 Samorząd Województwa znów przeznaczy na ten cel po 2 mln złotych rocznie. Jednocześnie Samorząd wystąpił do samorządów gminnych z propozycją włączenia się do finansowania programu. Do tej pory chęć wsparcia wstępnie zadeklarowało 37 gmin. Obecnie Departament Zdrowia oczekuje na odesłanie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego podpisanego dokumentu, potwierdzającego włączenie się gmin do Programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego w latach 2022-2023.

Wszystkie zainteresowane gminy we wstępnych deklaracjach wskazały chęć przekazania wsparcia w wysokości ok. 900 tysięcy złotych. Są to następujące gminy: Baranów, Bralin, Czerniejewo, Czerwonak, Gostyń, Jastrowie, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Koło (miasto), Konin, Kościelec, Leszno, Lipka, Lipno, Lisków, Mieścisko, Miłosław, Nekla, Nowe Skalmierzyce, Nowy Tomyśl, Obrzycko, Okonek, Olszówka, Opalenica, Ostrów Wielkopolski (gmina), Ostrzeszów, Pakosław, Przygodzice, Puszczykowo, Skoki, Stęszew, Szamotuły, Trzcianka, Wierzbinek, Wolsztyn, Złotów (miasto), Złotów (gmina).

Część samorządów, w tym Miasto Poznań, prowadzi także własne programu dofinansowania do metody in vitro.