Zuchwała kradzież z katedry gnieźnieńskiej na ekranach kin. W Poznaniu kręcono zdjęcia do najnowszej produkcji

Hala Arena udająca… lotnisko Poznań Ławica? Tak wyglądały ostatnie dni w Poznaniu. Na ulicach miasta kręcone były sceny do kolejnego filmu. Produkcja opowiada o głośnej kradzieży z drugiej połowy lat 80., kiedy to z gnieźnieńskiej katedry okradziono XVII-wieczny sarkofag św. Wojciecha.

 

W ostatnich dniach na ulicach miasta widoczne były ekipy filmowe oraz dobrze znani Polakom aktorzy. Powodem były prowadzone zdjęcia do filmu „Święty” w reżyserii Sebastiana Buttnego. Akcja opowiada o kradzieży sarkofagu św. Wojciecha z gnieźnieńskiej katedry, do której doszło w 1986 roku oraz o śledztwie prowadzonym w celu odnalezienia sprawców.

Kradzież miała miejsce w nocy z 19 na 20 marca 1986 roku, kiedy to w Katedrze w Gnieźnie prowadzono prace remontowe. Właśnie dlatego w świątyni uchylone było okno, przez które weszli do środka złodzieje.

Skradziona została srebrna płaskorzeźba przedstawiająca postać św. Wojciecha. Zdewastowano także dolną część sarkofagu. Miał on wartość nie tylko religijną, ale przede wszystkim historyczną i kulturową, ponieważ został wykonany w 1662 roku, kiedy pochowano w nim szczątki św. Wojciecha.

Śledztwo w sprawie prowadzone było na szeroką skalę. Milicja zebrała szereg śladów i przeprowadziło analizę, dzięki czemu po ośmiu dniach ustalono podejrzanych i dokonano ich zatrzymania. Okazali się nimi bracia Krzysztof i Marek M. oraz Waldemar B. Inicjatorem grabieży był z kolei Piotr N.

Ustalono, że pokrywa sarkofagu została zniszczona przez przetopienie.

O historii, zarówno samej kradzieży jak i śledztwie z nią związanym ma opowiadać najnowszy film „Święty” w reżyserii Sebastiana Buttnego. W głównych rolach występują Mateusz Kościukiewicz, Lena Góra, Dobromir Dymecki i Leszek Lichota. Zdjęcia kręcone są w Gnieźnie oraz Poznaniu.

W stolicy Wielkopolski odbywały się przez 11 dni. Filmowano m.in. poznańskie ulice w tym św. Marcin, a także Okrąglak oraz Halę Arena. Co ciekawe, ta ostatnia na potrzeby filmu „udawała” Lotnisko Poznań Ławica.

Premiera produkcji planowana jest na 2023 rok. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Węgierski Instytut Filmowy Nemzeti Filmintézet , dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem realizacji filmu jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.