Jakie rozwiązania intralogistyczne warto wdrożyć do swojej firmy?

Intralogistyka obejmuje przepływ materiałów i informacji wewnątrz przedsiębiorstwa. To również przesuwanie towarów wewnątrz magazynu lub kilku magazynów, między zakładami produkcyjnymi, a także kontrola zapasów.

Warto zacząć od przemyślanego zarządzania

Każdy ruch towarów musi być dokładnie śledzony przez dopasowany system. Przesunięcia, dostawy, wysyłki, a także lokalizacja zapasów i ich kontrola to aspekt, który obejmuje odpowiedni system zarządzania magazynem. Wdrożenie go okazuje się przydatne zarówno w mniejszych przedsiębiorstwach, jak i dużych firmach. Istotne jest planowanie ruchów towarów, a także działań w obrębie magazynu. Intralogistyka wiąże się ze wdrażaniem różnych nowych technologii do przedsiębiorstwa. Systemy, które pozwalają na sterowanie transportem i wózkami widłowymi, usprawniają obieg zapasów na terenie magazynu, zaczynając od priorytetów oraz uwzględniając nawet zasięg i udźwig wózków widłowych. W ten sposób można ograniczyć puste przebiegi i maksymalnie wykorzystać możliwości przeładunkowe dostępnych modeli wózków. Takie działania mają bezpośrednie przełożenie na redukcję kosztów i zużycia energii. Śledzenie na bieżąco statusu zamówień i lokalizacji artykułów również uwzględniono w zintegrowanych systemach zarządzania magazynem. Odpowiednio rozplanowane rozwiązania umożliwiają redukcję kosztów, a w dłuższej perspektywie przekładają się na znaczne usprawnienie procesów logistycznych. Dobre zarządzanie łańcuchem dostaw w obrębie przedsiębiorstwa jest możliwe dzięki nowoczesnym systemom zarządzania flotą i przepływem materiałów. 

Podstawowe wyposażenie jako nieodłączny element magazynowania

Elastyczne systemy regałowe, których wymiary, układ i rozmieszczenie zostały dopasowane do przestrzeni magazynowej, a w celu zmniejszenia kosztów transportu montowane są na miejscu, stanowią rozwiązanie dla każdej firmy. System zarządzania magazynem obejmuje wszelkie procesy intralogistyczne, z kolei samo zaprojektowanie przestrzeni fizycznie pozwala na maksymalne wykorzystanie miejsca. Dostępne są przemysłowe systemy regałowe, paletowe wjezdne, wspornikowe, a także ruchome platformy. Efektywne rozmieszczenie wyposażenia magazynu zapewni większą wydajność, jak również pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni i dostosowanie budowy regałów do dostępnych wózków widłowych oraz ciągników elektrycznych. Wysokość belek poprzecznych i półek powinny być dopasowane do zasięgu pojazdów, którymi dysponuje magazyn – inteligentne systemy regałowe umożliwiają kompletację już na poziomie zero. To pozwala na użycie najprostszych wózków paletowych. Zarówno wyposażenie, sprzęty, jak i systemy zarządzania są istotne dla sprawnego przepływu materiałów i informacji. Projekty automatyzacji można wdrożyć w dowolnym momencie, co czyni je dostępnymi dla każdego przedsiębiorstwa.