Mezo o 20-leciu działalności, sporcie, inspiracjach i działalności charytatywnej

Tego artystę zna większość Polaków – także tych, którzy na co dzień słuchają zupełnie innej muzyki. Jacek Mejer znany przede wszystkim jako Mezo, to jednej z najbardziej rozpoznawalnych raperów w Polsce. Pochodzący z Poznania artysta niedługo będzie obchodził 20-lecie swojej działalności. W wywiadzie dla portalu Codzienny Poznań opowiedział o swojej karierze, a także zamiłowaniu do sportu i działalności charytatywnej. Zaprosił także na jutrzejszy koncert.

„Mezokracja” to album, na którym wychowało się całe pokolenie i do dziś jest jednym z najbardziej znanych w polskim rapie. Choć wielu trudno w to uwierzyć, w przyszłym roku minie 20 lat od jego wydania. Mezo będąc gościem programu Hej Poznań opowiedział o tym jubileuszu.

Jak przyznał w rozmowie z Piotrem Szulcem, gdy zaczynał karierę słuchał o jubileuszach znanych polskich zespołów, a teraz sam obchodzi 20-lecie działalności muzycznej.

„Pamiętam jak wchodziłem do muzyki i kojarzyłem zespołu w stylu Perfect czy Lady Punk i oni mieli 20-lecia, 25-lecia i mówiłem sobie ‘jacy starzy ludzie’, a teraz przychodzi moment, że ja ogłaszam takie jubileusze. Cieszę się bardzo, że udało mi się dotrzeć do tego momentu” – przyznał Mezo

Jak zapowiedział, z okazji przypadającego w 2023 roku jubileuszu fani mogą spodziewać się wielu niespodzianek. Mezo zdradził, że ma w planach wydanie płyty, na której znalazłyby się najważniejsze dla niego utwory i te najbardziej znane. Ma już także roboczy tytuł „Legacy” (ang. „dziedzictwo”). To jednak nie koniec. W ciągu roku chce także opublikować kilka singli zapowiadających jubileusz.

Czy przez tyle lat jego styl i inspiracje się zmieniły? Jak przyznał muzyk, część się zmieniała, a jego muzyka ewoluowała. W wywiadzie dla Codziennego Poznania powiedział, że zauważa zarówno u siebie jak i u innych raperów więcej odpowiedzialności za słowo.

„Większość z nas ma dzieci, a to większa odpowiedzialność. Większość raperów ma swoje doświadczenia – cięższe, związane z bagażem doświadczeń, a to wpływa na to, że jesteśmy bardziej odpowiedzialni za słowo” – przyznał Mezo

W czasie rozmowy z Piotrem Szulcem opowiedział także o swoich dwóch ostatnich płytach oraz tym, co inspiruje go do tworzenia.

Ci, którzy chcieliby posłuchać Meza na żywo w Poznaniu będą mieli tę okazję już w sobotę, 26 lutego, podczas koncertu charytatywnego Fundacji Niesiemy Nadzieję. Początkowo dochód ze sprzedaży biletów miał być przeznaczony na cele statutowe fundacji, jednak po wybuchu wojny na Ukrainie podjęto decyzję, by całość przeznaczyć na pomoc mieszkańcom tego państwa.

Jak przyznał raper, będzie to jego pierwszy w tym roku koncert z zespołem. Czego mogą spodziewać się fani? W setliście znajdą się utwory będące przekrojem dotychczasowych albumów. Nie zabraknie tych najbardziej znanych i lubianych.

Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 16:00 w Szkole Muzycznej przy ul. Solnej w Poznaniu. Bilety są jeszcze dostępne online.

Nie pierwszy raz Mezo angażuje się charytatywnie. Od wielu lat jest związany z Drużyną Szpiku, ale bierze udział także w innych akcjach i z chęcią pomaga innym. Jak sam mówi o swojej działalności?

„Wydaje mi się, że każdy artysta ma potrzebę zaangażowania się społecznie. Ja nie czuję się społecznikiem, nie angażuję się na cały etat, ale jak jest jakieś fajne działanie to dołączam. Przede wszystkim działam z Drużyną Szpiku i to już od wielu, wielu lat, wspieram ich idee, biegam w ich koszulce, pojawiam się w szpitalach. To działalność, która wydaje mi się być ważna dla każdego artysty” – przyznał

Mezo jest także znany ze swojego zamiłowania do sportu. Od wielu lat można go spotkać na imprezach biegowych, także na poznańskim półmaratonie. Jak się okazuje, sport to także inspiracja muzyczna. Jego płyta „Życiówka” jest tego najlepszym dowodem. Od pewnego czasu gra także w tenisa i z chęcią bierze udział w turniejach artystów, także tych charytatywnych i… całkiem dobrze sobie z tym radzi.

Więcej można dowiedzieć się z ostatniego odcinka „Hej Poznań”.