“Hej Poznań od 8:30”

Poniedziałkowy program Hej Poznań w cieniu wojny na Ukrainie. Ale nie zabraknie również pozytywnych lokalnych informacji.

Naszym pierwszym gościem będzie Remigiusz Świątek, dyrektor zarządzający MB Motors Poznań, który opowie o kobiecej stronie motoryzacji.


Następnym gościem będzie Nicole Rutkowska, siostra Majki, na której leczenie potrzebna jest ogromna kwota 8 milionów złotych. Majka urodziła się 06 lutego 2021 r. z ciężką wadą serca– atrezją zastawki płucnej typ 4 z krążeniem obocznym Mapcs’a i ubytkami międzykomorowymi i międzyprzedsionkowymi. Serce Majeczki to tykająca bomba, która może odpalić w każdej chwili. Lekarze w Polsce mimo usilnych starań nie są w stanie pomóc dziewczynce. Po wielu konsultacjach w zagranicznych klinikach okazało się, że jedynie szpital z Stanford w USA jest w stanie przeprowadzić tego typu operację u dziecka. Maja dostała szansę na życie… Niestety szansa ta została wyceniona na 8 000 000 zł.

Agnieszka Jankiewicz -Linki Sztuki, o wystawie na Cytadeli.
Linki Sztuki to przestrzeń stworzona dla wszystkich, którzy chcą wnieść swój wkład w artystyczne działania. Sztuka, a zwłaszcza sztuka współczesna, wydaje się być bardzo odległa od zwykłych ludzi, niezależnie od ich wykształcenia. A Linki Sztuki pokazują, że jest zupełnie odwrotnie. Możesz tworzyć sztukę i zobaczyć, że może ona przejawiać się w bardzo prostych rzeczach – w naszym otoczeniu, w opowieściach, w naszej duchowej kreacji, bawiąc się kolorami, symbolami i znakami.

 Wojna na Ukrainie to temat nr 1. Jak to się stało, że doszło do takiej agresji na niespotykaną skalę tuż za naszymi granicami? Naszym gościem będzie Dr Jarosław Kardaś z UAM w Poznaniu, który opowie o przyczynach i historii konfliktu Ukraina vs Rosja. 

Mykyta Bondariev, dziennikarz i fotograf pochodzący z Dniepropetrowska na wschodzie Ukrainy porozmawia z nami o bieżącej sytuacji na Ukrainie. Jak wygląda tam teraz rzeczywistość i co możemy zrobić, żeby choć trochę pomóc naszym przyjaciołom za wschodniej granicy? 
 
Rat Kru tu zadziwiający duet na polskie scenie muzcznej. Paweł i Witek właśnie wydali swoje nowe dziecko czyli płytę “Winogrady”, która jest promowa przez utwór “Aleja Gwiazd”. Dlaczego warto posłuchać tego albumu i skąd inspiracja do stworzenia tak unikalnego gatunku muzyki elektronicznej? Te pytania zadamy Rat Kru już w ten poniedziałkowy poranek.