Akcja pirotechników na Ławicy. Samochód stwarzał realne zagrożenie. To nie były ćwiczenia.

Służby działające na obszarze portu lotniczego muszą być stale przygotowane do efektywnego przeciwdziałania szczególnym zagrożeniom, nie dopuszczać do ich powstania, a w sytuacjach kryzysowych błyskawicznie przeprowadzać skuteczną akcję. Właśnie taka skuteczna akcja przeprowadzona został przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Poznaniu-Ławicy

Jak informuje mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, we wtorek, 1 marca, przed bocznym wejściem na teren portu zaparkowany został samochód, który stwarzał bezpośrednie zagrożenie w tym rejonie. Uniemożliwiał również dostęp do drogi ewakuacyjnej. Jak ustalono, właścicielem pojazdu jest 68-letni obywatel Niemiec, który nad ranem zamierzał odlecieć do Warszawy, jednak pogotowie zabrało go do jednego z poznańskich szpitali.

Z uwagi na prawdopodobnie długi pobyt w szpitalu właściciela, który auto zaparkował w miejscu stwarzającym realne zagrożenie oraz na bardzo dużą ilość bagaży, która znajdowała się wewnątrz tego pojazdu, funkcjonariusze SG przeprowadzili analizę ryzyka i podjęli decyzję o przeprowadzeniu bojowych działań minersko-pirtotechnicznych. Funkcjonariusz Grupy Bezpieczeństwa Lotów w kombinezonie pirotechnicznym EOD, przy użycia lusterka pirotechnicznego i latarki obejrzał pojazd oraz przyległy teren. Auto sprawdzone zostało detektorem Trans na śladowe ilości materiałów wybuchowych.

Następnie za pomocą robota pirotechnicznego wybito szybę w aucie, a za pomocą specjalistycznych lin i haków udało się otworzyć drzwi. Umożliwiło to sprawdzenie rzeczy znajdujących się wewnątrz pojazdu. Przedmioty, które się tam znajdowały sprawdzono dodatkowo za pomocą stacjonarnego urządzenia RTG.

Po zakończeniu działań pojazd uznano  jako bezpieczny i przekazano Służbie Ochrony Lotniska w celu odholowania na wyznaczone miejsce parkingowe.

Jak dodaje Błażej Patryn, rzecznik prasowy Lotniska Ławica, “miejsce zaparkowania samochodu i jego zawartość stanowiły przesłanki wskazujące na to że może on stanowić potencjalne zagrożenie dla Portu Ławica. Jeżeli nie udaje się ustalić właściciela pojazdu a jest on zaparkowany w miejscu niedozwolonym wówczas normalną procedurą jest przekazanie pojazdu służbom granicznym, które jeżeli stwierdzają podejrzane pakunki przeprowadzają  działania bojowe,  minersko – pirotechniczne”. 

Takie procedury dotyczą także pojazdów, których właściciel może być znany, a nie jest możliwe niezwłoczne sprawdzenie samochodu bądź jego usunięcie. Infrastruktura, jaką stanowi Port Lotniczy jest infrastrukturą wrażliwą i dotyczą jej szczególne przepisy bezpieczeństwa.