Środa Popielcowa w Kościele Katolickim i VI edycja „Kościołów stacyjnych miasta Poznania” w archidiecezji poznańskiej

W Kościele Katolickim obchodzona jest dziś Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post. To dzień pokuty, podczas którego zgodnie z tradycją wiernym posypuje się głowy popiołem podczas mszy świętej. Wraz z Popielcem w Archidiecezji Poznańskiej rozpoczyna się także VI edycja „Kościołów stacyjnych miasta Poznania”.

 

Zgodnie z obrzędami katolickimi, w Środę Popielcową kapłan posypuje głowy wiernych popiołem na znak pokuty. Odbywa się to w czasie liturgii słowa. Tradycja ta sięga VIII wieku, a od XI wieku jest obowiązującym zwyczajem w całym Kościele.

Popiół  pochodzi z palm, które były święcone w Niedzielę Palmową rok wcześniej. Od Środy Popielcowej, czyli od początku Wielkiego Postu, aż do Wielkanocy w liturgii obowiązuje kolor fioletowy.

Z uwagi na fakt, że ma to być okres pokuty przygotowujący wiernych do właściwego przeżywania Świąt Wielkanocnych, zakazane są wtedy huczne zabawy.

Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego, w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych od 14. roku życia, a także post ścisły dla wiernych między 18. a 60. rokiem życia.

Wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej podczas Środy Popielcowej, jednak zgodnie z tradycją, większość katolików decyduje się na to.

Jednocześnie w Archidiecezji Poznańskiej rozpoczyna się dziś VI edycja „Kościołów miasta Poznania”. Tegorocznym hasłem jest „Posłani w pokoju Chrystusa”.

W związku z cały czas trwającą pandemią wydarzenia organizowane są przy ograniczeniach sanitarnych. W programie codziennych spotkań jest półgodzinna adoracja przed Eucharystią, podczas której wierni mają możliwość skorzystania ze spowiedzi. Następnie odbywać się będą modlitwy podczas mszy świętej w wyznaczonej intencji oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którą kończyć się będzie każde wydarzenie.

Pierwsza msza odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej na Ostrowie Tumskim w intencji ducha pokuty i nawrócenia w Kościele. Początek o godzinie 18:00.

Spis kościołów biorących udział w cyklu Kościoły Miasta Poznania można znaleźć na stronie Archidiecezji Poznańskiej.