W Poznaniu powstał “ekologiczny mural” dedykowany Janowi Kulczykowi

Na jeden ze ścian Centrum Akademickiego Polonez w Poznaniu powstał mural „Szarość może być zielona”, który zadedykowano pamięci Jana Kulczyka w podziękowaniu za jego zaangażowanie i przedsięwzięcia społeczne prowadzone na terenie Poznania. Mural jest jednym z największych w stolicy Wielkopolski, a do jego wykonania użyto tzw. ekologicznych farb.

 

Mural „Szarość może być zielona” powstał na południowej ścianie Centrum Akademickiego Polonez. Ma powierzchnię 370 m2 i jest projektem artystycznym Łukasza Gruszczyńskiego. Ambasadorami przedsięwzięcia, jako inicjatywy międzyinstytucjonalnej zostali: Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i Fundacja Malta.

Podjęto decyzję, by pracę zadedykować Janowi Kulczykowi w ramach podziękowań za „wieloletnie zaangażowanie w dziesiątki przedsięwzięć społecznych w stolicy Wielkopolski”.

„Wsparcie dr. Jana Kulczyka dla działań społecznych i kulturalnych było odczuwalne od zawsze, a dzięki kontynuatorom jego misji – jest obecne do dziś. Jednym z jego beneficjentów jest wspierany od 25 lat Festiwal Malta. Dziełem powstałym na dawnym hotelu Polonez, dziś centrum akademickim, pragniemy podziękować za jego wieloletnie zaangażowanie. Zachęcam do podziwiania pracy, która była dla nas „muralowym K2 w podejściu zimowym”. Cieszymy się efektem tej ekologicznej realizacji, o której możemy powiedzieć, że oczyszcza Poznań jak 15 drzew” – mówi Michał Merczyński, prezes Fundacji Malta

Jak to możliwe? Projekt wykonano „ekologicznymi farbami”, czyli takimi o właściwościach fotokatalitycznych. Jak wyjaśnia Fundacja Malta, dzięki dodaniu do nich dwutlenku tytanu dochodzi do reakcji w wyniku której usuwane są bakterie, grzyby, wirusy, a także zmniejszane jest zanieczyszczenie powietrza w okolicy.

Poza funkcją „oczyszczającą” farba zatrzymuje też gorący składnik promieni słonecznych, dzięki czemu ciepło jest w dużej mierze utrzymany wewnątrz budynku, co jednocześnie obniża temperaturę pomalowanej powierzchni, a to zmniejsza koszty chłodzenia budynku.