Centralny Punkt Zbiorki darów dla Ukrainy na MTP. Pozwoli na lepszą koordynację pomocy

W pawilonie nr 4 Międzynarodowych Targów Poznańskich ruszył Centralny Punkt Zbiórki darów dla Ukrainy. Pozwoli to na lepszą koordynacje działań, jakie podejmowane są przez poznaniaków. Jest to wspólne przedsięwzięcie Miasta Poznań, Caritas Poznań, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, MTP oraz Związku Harcerstwa RP.

 

Już od pierwszych godzin wojny wywołanej przez Rosję po agresji na Ukrainę poznaniacy ruszyli do pomocy dla narodu ukraińskiego. Zbierane są ubrania, środki czystości, środki opatrunkowe, żywność, produkty pierwszej potrzeby oraz inne dary, które mogą pomóc zarówno armii ukraińskiej jak i osobom uciekającym przed wojną i szukającym schronienia.

By skoordynować działania, a tym samym zwiększyć skuteczność pomocy, Miasto Poznań postanowiło w poniedziałek (28 lutego)otworzyć miejski punkt pomocy przy ul. Bukowskiej, gdzie odbierane są dary od osób indywidualnych. Wczoraj uruchomiono z kolei Centralny Punkt Zbiórki dla większych ilości darów oraz jako zaplecze logistyczne pomocy. To efekt współpracy rządu, samorządu, organizacji pozarządowych i harcerzy.

„Na terenie targów jest duża powierzchnia, dzięki czemu możemy przyjmować dary w ilości hurtowej. W miejskim punkcie na ul. Bukowskiej przyjmujemy je od indywidualnych mieszkańców. Apeluję do wszystkich, którzy chcą pomóc: przynośmy produkty nowe, a żywność – z długim terminem przydatności do spożycia” – zaznacza Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania

Dojazd do punktu, który uruchomiono w pawilonie nr 4 na MTP możliwy jest od strony ul. Bukowskiej, za bramą nr 6. Nie trzeba wcześniej umawiać się na dostawę – jedynie w sytuacji, gdy dotyczy to dostaw paletowych, czyli tych z dużych samochodów dostawczych i TIRów, ponieważ konieczne jest zarezerwowanie wózka widłowego z MTP. Kontakt możliwy jest pod adresem dzialamy@caritaspoznan.pl

Jak podkreśla ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej, pomoc musi być odpowiednio zorganizowana, by byłą skuteczna.

„Wiele osób zbiera dary i zawozi je prywatnie na granicę. Trzeba powiedzieć wyraźnie: taka pomoc nie jest dobrą drogą. Wprowadza chaos i zamieszanie. Proszę o obdarzenie nas zaufaniem: dary, które tu trafią, zostaną wykorzystane we właściwy sposób” – podkreślił ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej

Ksiądz podziękował też MTP za pracę na rzecz chorych na Covid-19 w ostatnich dwóch latach, a teraz na rzecz obywateli Ukrainy.

Organizatorzy apelują także o zadbanie o to, by przynoszone dary były zapakowane w sposób umożliwiający ich rozdzielenie. Dobrze też jest posortować je na konkretne kategorie, co ułatwi pracę wolontariuszom.

„Mamy bardzo wielu partnerów, pracowników i dostawców z Ukrainy – to osoby nam znane i bliskie. Dlatego bardzo się cieszę, że mogliśmy otworzyć do celów zbiórki nasz pawilon. Już teraz zapraszamy wystawców z całej Polski do włączenia się w akcję i przywożenia darów. Zachęcamy jednak, by najpierw spojrzeć na wykaz przedmiotów, których potrzebujemy – tak, by pomoc była adekwatna” – zauważa Iwona Kasprzak, prezes Fundacji In_Spire i dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Grupy MTP

Do pracy w Punkcie zaangażowali się także harcerze, którzy przyjmują, segregują i pakują dary.

Lista potrzebnych rzeczy znajduje się na stronie caritaspoznan.pl.