Powietrze w Poznaniu znów złej jakości

Powietrze w Poznaniu znów jest złej jakości. Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu, odnotowano ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

 

Zagrożenie ma utrzymywać się do końca dnia, czyli do północy w środę, 9 marca. Powstaniu smogu sprzyjają warunki meteorologiczne, które utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Brak wiatru sprawia, że dym z kominów oraz spaliny samochodowe kumulują się w poznańskim powietrzu.

Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej na zewnątrz, a osobom z problemami zdrowotnymi, starszym oraz dzieciom zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.