Uchodźcy, którzy przyjechali do Polski własnym samochodem muszą pamiętać o ubezpieczeniu

Miasto Poznań przypomina o obowiązkowym ubezpieczeniu OC dla wszystkich pojazdów poruszających się po terytorium Polski. To ważna informacja m.in. dla uchodźców, którzy uciekając przed wojną nie zawsze dopełnili wszystkich formalności i nie sprawdzili przepisów.

 

Osoby wjeżdżające na terytorium Polski z terytorium Ukrainy (na ukraińskich numerach rejestracyjnych pojazdu), powinny posiadać Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne. Tę pierwszą można kupić jeszcze na terenie Ukrainy, jako potwierdzenie posiadanej polisy.

Ci, którzy jej nie posiadają, po przekroczeniu granicy powinny kupić tzw. OC graniczne. Dostępne są m.in. punktach na granicy, u agentów ubezpieczeniowych lub przez infolinię. Zawierane jest na minimum 30 dni, a maksymalnie na rok (365 dni).

Jak przypomina Urząd Miasta Poznania, obecnie obywatele Ukrainy otrzymują polisę OC granicznego za darmo na 30 dni. Wystarczy ją zorganizować przez infolinię lub u agentów ubezpieczycieli:

– Allianz: polisę mogą wystawić pośrednicy w pasie granicznym, a także w punktach w całej Polsce. Taka polisa jest dostępna od 1 marca u agentów wyłącznych oraz multiagentów.

– Ergo Hestia: ubezpieczenie na 30 dni dostępne jest poprzez infolinię pod numerem: +48 58 766 34 04, działa 24/7 i obsługiwana jest przez osoby mówiące po polsku i ukraińsku

– Warta: z infolinią Warty można skontaktować się pod numerem +48 814 607 900. Numer jest obsługiwany w godzinach działania infolinii: pon.-pt. 8:00-20:00 i sob. 8:00-16:00

– PZU: polisy objęte akcją są dostępne u agentów, którzy są na wszystkich 8 przejściach granicznych. Straż Graniczna pomoże wskazać, gdzie znajdują się centra pracy zdalnej PZU Pomoc. Jest też możliwość zawierania OC granicznego zdalnie. Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem 22 505 15 63. Infolinia jest obsługiwana w języku ukraińskim. Konsultanci poinformują o dalszym postępowaniu

W przypadku, gdy ważność Zielonej Karty kończy się podczas pobytu w Polsce, należy kupić ubezpieczenie graniczne. Co istotne, należy to zrobić przed upływem ważności.

Z kolei w przypadku kończenia ważności ubezpieczenia granicznego ależy udać się do agenta ubezpieczeniowego, by wykupić polisę na kolejny miesiąc lub kilka miesięcy. Trzeba okazać kończącą się umowę.