Spacer ornitologiczny w parku Sołackim

W najbliższą niedzielę, 27 marca, o godzinie 10.00 Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Sekcja Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Szponiastych Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zapraszają na spacer ornitologiczny w towarzystwie myszołowa, myszołowca i raroga górskiego.

Niedzielne przedpołudnie warto spędzić w parku Sołackim, gdzie można będzie dowiedzieć się czegoś więcej o ptakach szponiastych, a także porozmawiać o roli tych zwierząt w mieście oraz ich ochronie.

– W tym roku w poznańskich parkach pojawiło się prawie 100 budek, różnego typu. Wraz z wiosną rozpoczął się także okres lęgowy ptaków. To dobry moment, by przypomnieć o działaniach, które miasto podejmuje, by chronić te zwierzęta i zapraszać je do zasiedlania miejskiej przestrzeni. Jaka jest w tym rola ptaków szponiastych? Porozmawiamy o tym w czasie niedzielnego spotkania – mówi Klaudia Beker, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w Poznaniu gniazduje para bardzo rzadkiego sokoła wędrownego. To szybkie i zwinne ptaki, które w locie osiągają nawet 300 kilometrów na godzinę, co czyni je najszybszymi organizmami na ziemi. Jeszcze nie tak dawno zwierzęta te były na skraju wyginięcia, jednak dzięki zaangażowaniu sokolników i pasjonatów jest ich w Polsce coraz więcej. Poznańska para sokołów to Maltanka i Velio. Można ją podglądać na żywo na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt “Sokół”.

W czasie spaceru będzie można zobaczyć myszołowa rdzawosternego, myszołowca towarzyskiego oraz raroga górskiego. O roli ptaków i sokolnictwie opowiadać będzie poznańska sokolniczka.

– Ptaki szponiaste to niezwykle dumne i odważne stworzenia. Już sam widok szybującego wysoko myszołowa wzbudza zachwyt, a przebywanie z tymi zwierzętami oko w oko i przyglądanie się ich codziennym rytuałom z bliska to fantastyczna przygoda, którą chcielibyśmy się z wami podzielić – zachęca poznaniaków Alicja Biłoszewska z Sekcji Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Szponiastych Koła Leśników UP.

Ważne jest jednak, by na spacer nie zabierać innych zwierząt, np. psów, a podczas wspólnej wędrówki zachować odpowiednią odległość. Tak, aby zarówno ptaki, jak i spacerowicze czuli się komfortowo.