Jak rozwijać się będzie Poznań przez najbliższe lata? Znamy główne założenia nowego studium

Mieszkańcy Poznania poznali we wtorek sześć głównych założeń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. W kolejnych latach stolica Wielkopolski ma rozwijać się, uwzględniając chociażby zmieniającą się rzeczywistość, w tym także zmiany klimatu.

Studium to jeden z najważniejszych dokumentów strategicznych, który określa ramy rozwoju dla całego Poznania i stanowi podstawę dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Aktualnie obowiązujący dokument został uchwalony w 2014 r. i wymaga zmian, by dostosować się do współczesnych realiów.

Miejska Pracownia Urbanistyczna przekazała główne założenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania. Miasto skupi się na powiększeniu terenów zielonych, a także rozwoju nowych terenów mieszkaniowych.

– W nowym studium skupiamy się na kilku najważniejszych obszarach. Jesteśmy dumni z dziedzictwa przyrodniczego stolicy Wielkopolski i chcemy tereny zielone w dalszym ciągu powiększać. Naszą rolą jako Miasta jest także zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkańców, czyli rozwój nowych terenów mieszkaniowych, np. na Kobylepolu, Pokrzywnie, Górczynie, w okolicach ul. Dmowskiego czy Hetmańskiej. Kontynuujemy także inwestowanie w transport publiczny. W studium są zapisy dotyczące jeszcze lepszego skomunikowania osiedla Kopernika, tzw. Bramy Zachodniej, obszaru Klina Dębieckiego i wielu innych terenów

– mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

W studium znajdą się także nowości, takie jak zapisy mówiące o stworzeniu na obszarze istniejącej zabudowy mieszkaniowej lokalnych centrów usług dla mieszkańców, urozmaiconych o miejsca rekreacji i zieleń. Nowym elementem, który pojawi się w studium, jest także kwestia retencji, czyli gospodarowania wodą w mieście.

Poznań ma być miastem dostosowanym do zmieniającego się klimatu. Miasto zakłada więc stworzenie zielono-błękitnej sieci, która pomoże skutecznie odpierać ataki ulewnych deszczów czy susz. Rozbudowane mają zostać także trasy piesze i rowerowe prowadzące wzdłuż różnych form przyrody. Jednocześnie nie zapomina się o rozwoju oferty sportowo-rekreacyjnej. Po raz pierwszy w dokumencie studium wskazana zostanie także orientacyjna lokalizacja zbiorników retencyjnych.

Poznań ma zostać miastem-mozaiką. Pomysł ten zakłada wielofunkcyjność przestrzeni. Nowe studium uwzględnia wzbogacanie terenów zabudowy mieszkaniowej o zieleń i tworzenie lokalnych centrów usługowych. Dzięki temu wzmocniony zostanie trend powrotu do centrum Poznania rzemiosła oraz wyspecjalizowanych i innowacyjnych firm.

Dużą uwagę zwróci się również na transport. Poznań pragnie wdrożyć koncepcję miasta krótkich odległości. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom, codzienne potrzeby mieszkańców będą zaspokajane w bliskim otoczeniu bez konieczności przemieszczania się samochodem. Poza tym, jako konkurencja dla czterokołowców, zaplanowano ciągi rowerowe i piesze.

Według nowych założeń budynki mieszkalne, które będą powstawać na terenie Poznania, mają być budowane blisko transportu publicznego, terenów zieleni i lokalnych centrów usług. Oznacza to potencjalny rozwój nowych dzielnic peryferyjnych i inwestycje w strefie śródmiejskiej.

Główne założenia kierunków projektu studium zostaną przedstawione przez urzędników w formie zdalnej na spotkaniu informacyjnym dla mieszkańców. Odbędzie się ono 31 marca o godzinie 17. Poznaniacy będą mogli wtedy zadawać pytania. Sam projekt studium opublikowany zostanie 1 kwietnia. Na zgłoszenie uwag mieszkańcy będą mieć czas do 6 maja.