Pogotowie dla środowiska! Trwa akcja kontroli powiatów w zakresie zaśmiecania planety

Każdego dnia nasza planeta cierpi z powodu jej zaśmiecania. W zwalczaniu tych praktyk, a także edukowaniu ludzi w zakresie recyklingu, pomóc ma Powiatowe Pogotowie Ekologiczne.

Pogotowie powstało spontanicznie w czasie wakacyjnego pobytu jej założycielki – Julity Borkowskiej – w Jastrzębiej Górze, o czym opowiadała ona w wywiadzie z portalem Codzienny Poznań. W czasie przeszukiwania Internetu natrafiła ona na post o zaśmieconym, pomimo obecności kosza, placu sołeckim. Dziewczyna zbuntowała się i postanowiła stworzyć inicjatywę, która, poza dbaniem o planetę, edukowałaby ludzi w zakresie recyklingu.

Po powrocie do rodzinnej miejscowości dziewczyny – Turku – powstała grupa na portalu społecznościowym poświęcona tej inicjatywie. Później pomysł przerodził się w założenie najpierw Gminnego, a następnie Powiatowego Pogotowia Ekologicznego. Do Julity stopniowo dołączali kolejni członkowie, problemem okazał się natomiast brak wparcia ze strony władz powiatowych, do których stale próbują dotrzeć przedstawiciele pogotowia.

Podczas programu „Hej Poznań” zdradzono, że plany Powiatowego Pogotowia Ekologicznego są bardzo ambitne. Na razie jego członkowie kręcą vlogi edukacyjne, jednak w najbliższym czasie pragną skupić się na sprzedawaniu rękodzieł edukacyjnych, z których połowa dochodu ma być przekazana na cele charytatywne. Swoim zasięgiem ponad to ta inicjatywa oddolna chce objąć całą Polskę, zmieniając nazwę na Pogotowie Ekologiczne.

Aby te cele zrealizować, potrzebne są jednak kolejne kreatywne osoby, które pragną zmieniać świat. Pogotowie poszukuje chętnych, dbających między innymi o ich media. W takich przypadkach należy kontaktować się na maila: powiatowepogotowieekologiczne@gmail.com, bądź napisać wiadomość prywatną na grupie na Facebooku.

Całość rozmowy zobaczyć można w programie “Hej Poznań”.