Ambasador Łotwy z wizytą w Poznaniu

Ambasador Łotwy, Juris Poikans odwiedził Poznań. Podczas spotkania z Mariuszem Wiśniewskim, zastępcą prezydenta miasta omówiono m.in. kwestie pomocy Ukrainie, a także działania związane z Łotwą i państwami bałtyckimi w Poznaniu.

 

Ambasador pełni misję w Polsce od grudnia 2021 roku. Wcześniej przez sześć lat pełnił tę funkcję w Ukrainie, dzięki czemu zna język ukraiński, a nawet uzyskał tytuł honorowego obywatela miasta Sławutycz.

Znajomość sytuacji w tym państwie jest bardzo pomocna w czasie wojny wywołanej przez Rosję w tym państwie. Podczas spotkania dyplomaty z zastępcą prezydenta Poznania, Mariuszem Wiśniewski, omówiono m.in. kwestię pomocy nie tylko dla Ukrainy, ale także uchodźców, którzy uciekają przed rosyjską agresją.

Juris Poisons pochwalił postawę narodu polskiego, który już w pierwszych godzinach wojny rozpoczął pomoc dla Ukrainy i osób uciekających z tego państwa. Przyznał, że Łotwa obecnie bardzo blisko współpracuje z Ukrainą, a także, że jest świadomy faktu, że większość uchodźców znalazło schronienie w Polsce. Zauważył jednak, że część uzyskało wsparcie także na Łotwie, gdzie obecnie przebywa już ok. 15 tysięcy uciekających przed rosyjską agresją, co stanowi liczną grupę, szczególnie biorąc pod uwagę wielkość i liczbę ludności Łotwy.

Podczas wizyty omówiono również kwestię współpracy Poznania i Łotwy. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu można studiować filologię łotewską w ramach specjalizacji bałtologia. Kierunek ten znajduje zainteresowanych nim od lat.

W mieście zorganizowano także różnego rodzaju wydarzenia związane z tym państwem, w tym m.in. cykl międzynarodowych konferencji naukowych organizowanych przez UAM w latach 2015-2019 pod tytułem “Perspectives of Baltic Philology”, cykl “Festiwal Sztuki Ludowej” (wydarzenie łączące tradycję i folklor ze współczesnym podejściem do sztuki) organizowany przez Politechnikę Poznańską i partnerów z różnych krajów, m.in. Łotwy, a także międzynarodowe warsztaty studentów kierunku design “Mood for Wood”.

Z ambasadorem nie mógł spotkać się prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, ponieważ obecnie przebywa w szpitalu w Taipei w związku z zakażeniem koronawirusem podczas konferencji na Tajwanie (więcej informacji tutaj).

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.