Centralny Punkt Zbiórki Darów na MTP kończy działalność. Mniejsza liczba darów sprawiła, że stał się niepotrzebny

Jeszcze tylko do jutra będzie działać centralny magazyn darów na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Decyzję podjęto w związku z o wiele mniejszą ilością dostaw, niż na początku akcji pomocowej. Czy to oznacza, że mieszkańcy przestali przekazywać dary?

 

Centralny Punkt Zbiórki Darów na terenie MTP początkowo przyjmował jedynie hurtowe ilości produktów. Z czasem to tam skierowano także dary od osób indywidualnych z mniejszymi paczkami. W pawilonie wolontariusze przeglądali i segregowali towar, a następnie przekazywali dalej do wydania – na miejscu dla osób korzystających z punktu recepcyjnego czy też miejsca noclegowego na MTP, do punktów udzielających pomocy, osobom, które przyjęły pod swój dach Ukraińców. Większe transporty kierowane były do Ukraińców pozostających w ojczyźnie.

Punktem koordynuje Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Jak przekazano, w ostatnim czasie darowizn jest o wiele mniej. Z tego powodu podjęto decyzję, by zamknąć centralny punkt zbiórki darów – będzie czynny tylko do 31 marca. Czy to oznacza, że poznaniacy przestali się dzielić? Jak uspokaja Miasto, zdecydowanie nie. Obecnie jednak dary przekazywane są zwykle bezpośrednio do punktów udzielających pomocy uchodźcom. Nie jest więc potrzebny ani duży magazyn ani tak duża segregacja przekazywanych darów.

Ukraińcy nadal mogą korzystać z pomocy żywnościowej, a także darmowych, ciepłych posiłków w jadłodajniach Caritas. Pomocy udziela także większość parafii na terenie archidiecezji oraz ośrodkach dla uchodźców.

Jadłodajnie Caritas na terenie Poznania:

– jadłodajnia prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim – przy ul. Ściegiennego 133, godziny wydawania posiłków: 10.00-12.00 oraz 17.30-18.00 (ciepłe posiłki i napoje, w godzinach popołudniowych kanapki),

-Jadłodajnia prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego – przy ul. Taczaka 7, godziny wydawania posiłków: 10.00-11.30 oraz 16.00-16.30 (ciepłe posiłki i napoje oraz kanapki)

– Jadłodajnia prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi – przy ul. Niegolewskich 23, godz. wydawania posiłków: 11.00-12.00 (ciepłe posiłki i napoje)

– Jadłodajnia Caritas prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek – przy ul. Łąkowej 4, godz. wydawania posiłków: 10.00-12.00 (ciepłe posiłki i napoje oraz kanapki)

Jadłodajnie wydają bezpłatne posiłki codziennie od poniedziałku do soboty – wszystkim wymagającym wsparcia, bez względu na obywatelstwo.

Jednocześnie Ukraińcy, którzy są uchodźcami mogą zgłaszać się po dary do Miejskiego Punktu Pomocy przy ul. Bukowskiej 27/29, gdzie wydawane są standardowe pakiety z żywnością, kosmetykami i środkami higienicznymi. Obecnie nie wydaje się tam odzieży ani przyborów szkolnych.

W miejskim punkcie stale potrzebna jest żywność o długim terminie ważności, gotowe dania lub suche pożywienie, które może służyć do przygotowania posiłków (np. ryż, makaron).

Pakiety wydawane są po okazaniu paszportu z pieczątką potwierdzającą przekroczenie granicy od 24 lutego 2022 roku lub na podstawie zaświadczenia o przekroczeniu granicy. Przyjmowane i wydawane są od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-18.00 oraz w soboty w godz. 10.00-15.00 (za wyjątkiem czasu, gdy będzie trwał tam remont).

Pomoc udzielana jest także w Pogotowiu Społecznym, czyli lokalu ZKZL przy ul. Ratajczaka 20, w Pasażu Apollo, codziennie w godzinach 8:00-20:00. Pracuje tam niemal 40 wolontariuszy gotowych udzielić wsparcia. Osoby chcące przekazać dary mogą zgłaszać się bezpośrednio do Punktu lub do biur ZKZL.

Do Pogotowia Społecznego najbardziej potrzebne są: bielizna, w szczególności damska i dziecięca, środki czystości, opatrunki oraz obuwie. Można również przynosić do punktu zbiórki suchy prowiant, leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe oraz pieluchy i wózki dla dzieci.

Wsparcie dla uchodźców dostępne jest także w punkcie recepcyjnym w pawilonie 2 na MTP, gdzie poza podstawowymi pakietami można uzyskać także niezbędne informacje m.in. dotyczące wyrobienia dokumentów, zarejestrowania karty SIM, kwestii urzędowych czy pobytu w Polsce. Dostępna jest też pomoc prawna i psychologiczna. Wydawane są tam również zaświadczenia ZTM uprawniające do bezpłatnych przejazdów komunikacją ZTM Poznań przez 60 dni.