Po płatności zbliżeniowej, bilet nie będzie drukowany. Jak będzie wyglądać sprzedaż biletów w tramwajach i autobusach?

Trwa montaż nowych urządzeń w pojazdach komunikacji podmiejskiej obsługiwanej przez ZTM Poznań. Wkrótce zapewnią one możliwość płatności zbliżeniowych podczas kupowania biletów na przejazdy transportem publicznym – także tego w Poznaniu.

 

W przetargu zrealizowanym przez ZTM Poznań na dostawcę nowoczesnego systemu płatności (Open Payment System) wybrano Mennicę Polską SA. Wykonawca rozpoczął już montaż urządzeń do systemu w pierwszych pojazdach. Jako pierwsi mogą je zauważyć pasażerowie przewoźnika Transkom w gminie Czerwonak. W dalszej kolejności planowane są montaże w autobusach Rokbus z Rokietnicy, Translub z Lubonia oraz w wybranych pojazdach MPK Poznań. Co z pozostałymi przewoźnikami aglomeracji poznańskiej działających w ramach ZTM Poznań? Jak przekazała spółka, tam montaż rozpocznie się w kolejnych tygodniach.

Nowy system jest tym, czego pasażerowie oczekiwali od przewoźników od lat – możliwością uiszczania płatności za bilety kupowane w pojazdach poprzez płatność kartą lub smartfonem. Po wejściu do autobusu lub tramwaju będą mogli wybrać jaki bilet chcą kupić – jednorazowe na 15, 45 lub 90 minut lub krótkookresowy 24-godzinny na strefę A lub pozostałe. Następnie wystarczy przyłożyć kartę lub smartfon do czytnika, by uiścić opłatę.

Bilety nie będą drukowane – jak więc uzyskać potwierdzenie zakupu? W przypadku kontroli biletów należy przyłożyć kartę do czytnika, a gdy płatność była dokonywana telefonem, telefon z włączonym NFC.

Obecnie montowane są instalacje z mocowaniem, do którego podłączone będą terminale. Uruchomienie systemu planowane jest na II kwartał 2022 roku.

Dla każdej transakcji zakupu biletu system generuje specjalny numer, tzw. token w postaci ciągu cyfr. W praktyce osoba kontrolująca nie ma dostępu ani do numeru karty ani do środków na koncie pasażera. Po zbliżeniu karty lub smartfona do czytnika kontroler dostaje jedynie potwierdzenie, czy dany pasażer posiada zakupiony i ważny bilet w momencie kontroli.