Tradycyjne przysmaki, ozdoby i atrakcje – Jarmark Wielkanocny już w tym tygodniu

Regionalne, tradycyjne przysmaki, ozdoby świąteczne, wyroby rękodzielnicze i naturalne kosmetyki to tylko część atrakcji, jakie czekać będą na Jarmarku WIelkanocnym, który odbędzie się w tym tygodniu. Z uwagi na remont płyty na Starym Rynku, w tym roku zmieni on swoją lokalizację.

Święta Wielkanocne już w przyszłym tygodniu, a to oznacza, że czas na tradycyjny Jarmark Wielkanocny. Zwykle odbywał się na Starym Rynku, jednak w tym roku, z uwagi na remont starorynkowej płyty musi on zmienić swoją lokalizację.

Ponad 40 charakterystycznych drewnianych domków i stoisk handlowych stanie na pl. Wolności. Co przygotowano?

Gość ostatniego wydania programu “Hej Poznań”, Iwona Rafińska – prezes spółki Targowiska – zapowiedziała, że jak zwykle będzie można kupić regionalne smakołyki z najróżniejszych zakątków nie tylko Polski, ale i Europy. Nie zabraknie cieszących się dużym zainteresowaniem wyrobów z Litwy, w tym chlebów, kindziuków, cepelinów, kresowego kwasu chlebowego czy ziołowych słonin.

Wśród wystawców pojawią się też ci oferujący holenderskie, szwajcarskie, włoskie i hiszpańskie sery czy greckie oliwki i wyroby, głównie słodkie. Nie zabraknie także rodzimych przysmaków i wyrobów, w tym m.in. podlaskich sękaczy i mrowisk oraz miodów z rodzinnych pasiek.

Dostępne będą również pierniki z wielkanocnym motywem, które cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno jako przysmak, jak i ozdoba czy prezent.

Będzie też coś do picia. Na stoiskach będzie można kupić tradycyjne likiery, wódki smakowe, nalewki, śliwowice, polskie wina czy miody pitne.

Jak zwykle będzie to również okazja do kupienia wielkanocnych palm, ozdób i wianków, a także innych wyrobów rękodzielniczych, w tym dodatków do odzieży i ozdób. Nie zabraknie też motywu ukraińskiego – będzie można kupić m.in. wełniane skarpety z ukraińskimi wzorami.

Tradycyjnie Jarmark zostanie udekorowany. Pojawi się m.in. 4-metrowa palma, zajączki wielkanocne a domku handlowe będą ozdobione kolorowymi wstążkami.

Atrakcje zaplanowano również na Rynku Łazarskim, gdzie w niedzielę, 10 kwietnia, stragany wypełnią się wielkanocnym asortymentem. Pojawią się m.in. bazie, dekoracje świąteczne, koszyczki, pisanki i serwetki, a także gadżety z wielkopolską gwarą.

Przy jednym ze stoisk prowadzona będzie sprzedaż delikatesów (przy współpracy z kawiarnią Pączuś i kawusia), z której dochód zostanie przekazany na rzecz ukraińskich dzieci. Do akcji włączyło się także kilka innych łazarskich lokali, którzy również w tym dniu będą oferować potrawy, które będzie można również zamówić na świąteczny stół.

“Złota Niedziela na Rynku Łazarskim” to jednak nie tylko kiermasz handlowy, ale także atrakcje kulturalne. Świątecznej atmosfery dopełnią występy oraz warsztaty i animacje dla dzieci i dorosłych” – zaznacza Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska

Przygotowano atrakcje dla najmłodszych i nieco większych. Będzie malowanie twarzy, występ Wujka Ogórka i Moniki Kijek, ozdabianie jaj i tekturowych ptaków czy też warsztaty tworzenia w drewnie.

Jarmark Wielkanocny na Placu Wolności potrwa od piątku, 8 kwietnia, do niedzieli, 10 kwietnia.

Więcej informacji dostępnych jest w rozmowie w programie “Hej Poznań”.