Performance teatralny i pokojowa akcja już dziś na pl. Mickiewicza

Chcą upamiętnić ofiary zbrodni dokonywanych przez Rosjan na terytorium Ukrainy i przypominać o konieczności zdecydowanych reakcji świata na przemoc wojenną, której doświadczają Ukraińcy. Na pl. Mickiewicza odbędzie się dziś performance teatralny połączony z pokojową akcją ku pamięci ofiar tortur, maltretowania i morderstw w związku z rosyjską agresją.

 

Zdjęcia, nagrania i relacje z ukraińskich miast, takich jak Bucza, Irpień, Mariupol czy Hostomel obiegły i zszokowały świat. Zbrodnie dokonywane na Ukraińcach przez najeźdźców, w tym gwałty kobiet i dzieci, maltretowania cywilów, egzekucje dokonywane na cywilach i wojskowych, ciała leżące na ulicach ukazujące zbrodnicze działania wywołały oburzenie i niedowierzanie u osób, które nie spodziewały się ujrzeć takich obrazów w Europie w XXI wieku. Zniszczone miasta i wsie jeszcze długo po zakończeniu wojny będą przypominać o zbrodniach, jakich tam dokonano.

Wolontariusze Sztabu Aniołów i Członkini Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska – Ukraina- Maria Andruchiw organizują dziś spektakl społeczny, który ma na celu zwrócenie uwagi społeczności na działania rosyjskich okupantów na terytorium Ukrainy.

Ma to być wyraz pamięci dla ofiar zbrodniczych działań, zarówno obywateli Ukrainy, jak i pozostałych, którzy walczyli o wyzwolenie tego państwa. Podczas wydarzenia uczestnicy zaśpiewają pieśń „Plywe kacza” i odczytają poezję wyzwoleńczą w języku polskim i ukraińskim.

Początek wydarzenia o 15:10 na pl. Mickiewicza.