Punkt pomocy Ukraińcom został zmodernizowany. Uchodźcy otrzymają tam kompleksową pomoc

Miejski punkt przy ul. Bukowskiej 27/29, w którym Ukraińcy otrzymują pomoc, został zmodernizowany. Uchodźcy już wkrótce będą mogli wziąć tam udział w kursach języka polskiego lub skorzystać z porad prawników.

Miejski punkt przy ulicy Bukowskiej 27/29 zajmuje się informowaniem Ukraińców o ich prawach i obowiązkach w Polsce, a także pomocy oferowanej przez miasto, w tym o edukacji, ochronie zdrowia, darmowym transporcie czy możliwościach podjęcia pracy. Cały czas można przynosić tam również dary dla uchodźców – informacje o tym, co aktualnie jest najbardziej potrzebne, znaleźć można na facebookowym profilu Czuły Poznań.

Jak istotny jest punkt przy ulicy Bukowskiej, można było się przekonać podczas transportu humanitarnego, jaki 13 kwietnia dotarł do Charkowa. Znalazły się w nim dary, m.in. kocem śpiwory, czy latarki, które przekazane zostały przez mieszkańców Poznania.

Tak ważny był więc kompleksowy remont budynku, który miał miejsce w ostatnim czasie. Przy modernizacji pomieszczeń współpracowało niemal 70 wolontariuszy, w tym radni miejscy czy osoby pracujące w miejskich jednostkach organizacyjnych.

Punkt zacznie w pełni działać po świętach, 19 kwietnia. Już wkrótce zwiększy się zakres oferowanej Ukraińcom pomocy.

Dla uchodźców przygotowano bezpłatne lekcje języka polskiego, a także dyżury prawników, którzy będą udzielać darmowych porad. Będą oni do dyspozycji w środy i piątki. Sam punkt działa od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00-18:00 oraz w soboty w godzinach 10:00-15:00 (z wyjątkiem 2 maja).

W zależności od dostępności produktów, przy ul. Bukowskiej wydawane są także pakiety z żywnością, kosmetykami i środkami higieny (z przerwą od czwartku, 14 kwietnia, do wtorku, 19 kwietnia). To nie jedyne miejsce, które oferuje uchodźcom darmowe posiłki.

– Osoby, które potrzebują pożywienia, mogą także skorzystać z działających w Poznaniu i dofinansowywanych przez Miasto jadłodajni. Dodatkowo w niedzielę, 17 kwietnia Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz Fundacja Miłosierdzie będą wydawać w świąteczny posiłek oraz paczki żywnościowe przy jadłodajni przy ul. Łąkowej (zadanie finansowane jest z dotacji Miasta). Również w niedzielę, 17 kwietnia, oraz w poniedziałek, 18 kwietnia, w jadłodajni przy ul. Ściegiennego w Poznaniu będzie wydawany posiłek wielkanocny oraz paczki żywnościowe – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta.

Uchodźcy mogą udać się: do jadłodajni prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim – przy ul. Ściegiennego 133 (posiłki wydawane w godz. 10-12 – ciepłe dania i napoje oraz 17.30-18.00 – kanapki); prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego – przy ul. Taczaka 7 (posiłki wydawane w godz. 10-11.30 oraz 16-16.30); prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi – przy ul. Niegolewskich 23 (posiłki wydawane w godz. 11-12) oraz jadłodajni Caritas prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek – przy ul. Łąkowej 4 (posiłki wydawane w godz. 10.12).