Mieszkańcy mogą wypożyczać książki z budki telefonicznej. Otwarto poznański BiblioboXX

Czytanie książek nie jest popularną formą aktywności wśród mieszkańców. Od dwóch lat próbuje to zmienić Zespół Szkół Łączności w Poznaniu. Za sprawą współpracy z Berlinem, obok Urzędu Miasta stanął BiblioboXX, czyli mobilna biblioteka w formie budki telefonicznej.

Od stycznia 2020 r., przez 1,5 roku, przy ul. Za Bramką, stał berliński BiblioboXX. W tej mobilnej bibliotece, wyglądającej jak budka telefoniczna, dawano książkom drugie życie. Każdy mógł wypożyczyć daną lekturę, znaleźć można było pozycje polsko-, jak i niemieckojęzyczne, a także posłuchać tekstów w tych językach, czytanych przez znanych lektorów.

Biblioteka powstała podczas cyklu warsztatów realizowanych w Berlinie, miała za zadanie nie tylko połączenie różnych kultur i nauk, ale również wzajemne poznanie się. Poznań był wtedy piątym przystankiem regału.

W tym samym miejscu, pomiędzy budynkami Urzędu Miasta Poznania i Poznańskiego Centrum Świadczeń, nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego poznańskiego BiblioboXXa, które było inspirowane tym berlińskim. Dzieło uczniów i pedagogów Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu, we współpracy z wielkopolskim oddziałem regionalnego polskiego Programu Olimpiad Specjalnych oraz partnerami ze stolicy Niemiec, otwarte będzie dla wszystkich chętnych przez całą dobę. Oprócz pozycji w języku polskim, znajdzie się tam też literatura obcojęzyczna. Biblioteka będzie obecna przy ul. Za Bramką do końca września.

– Cieszę się, że inicjatywa zapoczątkowana 2 lata temu, we współpracy z naszymi partnerami z Berlina, jest kontynuowana dzięki staraniom uczniów i uczennic Zespołu Szkół Łączności. Dziękuję dyrekcji, nauczycielom, a przede wszystkim młodzieży, która zaangażowała się w powstanie tego obiektu. Liczę, że tego typu inicjatywy będą kontynuowane. Co ważne, w ulicznym regale dostępna będzie nie tylko literatura polsko – niemiecka, ale również książki w języku ukraińskim, co ma związek z naszym wsparciem na rzecz uchodźców – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Współpraca Zespołu Szkół Łączności z partnerem z Berlina pozwala uczniom rozwijać współpracę międzynarodową, a także wzbudzać szacunek do książek i czytelnictwa.

– Wszelkie działania edukacyjne i społeczne, których celem jest współpraca szkół z różnymi instytucjami i podmiotami na poziomie miasta, regionu czy Europy, zawsze przynoszą korzyści w postaci doświadczeń w wymiarze intelektualnym i materialnym. Zaangażowanie młodzieży w projekty wymagające kreatywności, doskonalenia umiejętności – zwłaszcza w wybranym zawodzie, posługiwania się językiem obcym czy realizowania swoich pasji pozwala na osiągnięcie wymiernych efektów w procesie kształcenia i rozwoju osobowego ucznia – mówił Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności.

Po uroczystym otwarciu BiblioboXXa odbyło się spotkanie w Sali Białej Urzędu Miasta, na którym omawiano dalszą współpracę szkół z Poznania i Berlina w zakresie kształcenia zawodowego i polsko-niemieckiej wymiany kulturowej. Wzięli w nim udział: delegacja z Berlina, przedstawiciele Zespołu Szkół Łączności oraz Olimpiady Specjalne Polska oddział Wielkopolska, a także pracownicy Wydziału Oświaty i Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP.

Należy wspomnieć, że sama obecność BiblioboXXa w Poznaniu to efekt współpracy ze stolicą Niemiec, w ramach inicjatywy “Partnerstwo Odra”.