Międzynarodowe spektakle i Narodowe Tańczenie, czyli II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca

W środę rozpocznie się II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury” organizowany przez Polski Teatr Tańca w Poznaniu. Po raz pierwszy będzie on miał charakter stacjonarny, ponieważ pierwsza edycja odbyła się wyłącznie z formule online.

 

Nazwa festiwalu wskazuje na cel, jaki chcą osiągnąć organizatorzy, zachęcając odbiorcę do zbadania własnych granic i zrozumienia pojęć natury i kultury. Ideą wydarzenia jest zaprezentowanie bogactwa i różnorodności tańca jako sztuki, która łączy się z otaczającą świat naturę.

Tegoroczna edycja będzie drugą w historii, ale po raz pierwszy będzie miała charakter stacjonarny, ponieważ ubiegłoroczna odbyła się wyłącznie w formule online. W tym roku rozpocznie się 27 kwietnia i potrwa cztery dni, czyli do 30 kwietnia.

W ramach wydarzenia odbędą się cztery spektakle, każdego dnia jeden. Inauguracyjnym będzie „Święto wiosny. Preludium.” Moniki Błaszczak. To ciekawe spojrzenie na celebrację wiosny przy jednoczesnej żałobie z powodu strat wywołanych przez kryzys klimatyczny. Pojawiają się tam również wątki niezwykle istotne w życiu codziennym, czyli budowanie relacji, queeru, migracji czy intymności.

Drugi dzień to prezentacja spektaklu Hygina Delimata, inspirującego się ulicznymi formami tańca i ekspresji. Delimat na co dzień pracuje w Austrii, jest także założycielem grupy Body Architects I platformy Craft Choreography w Wiedniu oraz Mind Culture Podcast. W Poznaniu zaprezentowany zostanie „Landscape before catastrophe”, czyli pełen emocji krajobraz poruszający temat relacji człowieka z naturą.

Trzeciego dnia festiwalu, który zarazem będzie Międzynarodowym Dniem Tańcay, czyli 29 kwietnia, na odbiorców czekają dwa wydarzenia. Pierwsze to akcja uliczna „Narodowe Tańczenie”, które swoją odsłonę miało już także w ubiegłym roku. Tym razem wszyscy chętni mogą dołączyć do flash moba, w ramach którego wspólnie zatańczą poloneza w scenerii ul. Taczaka.Znajomość tańca nie jest wymagana.

Uczestnicy włączą się do korowodu, który zostanie zainicjowany przez gości specjalnych, czyli zespołów artystycznych. Organizatorzy zachęcają także do ubioru kostiumów i emblematów kojarzonych z polską tradycją poloneza, kulturą szlachecką, solidarnością z Ukrainą czy Międzynarodowym Dniem Tańca.

Tego samego dnia o godzinie 20:00 Polski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl „Kurka Wodna albo urojenie”. To opowieść o młodym artyście, dla której inspiracją są motywy pojawiające się w dramatach Witkacego.

Ostatniego dnia festiwalu przed widzami zaprezentuje się zespół Jo Strømgren Kompani (JSK)- autorski zespół Jo Strømgrena. Jego utwory charakteryzują się połączeniem tańca i teatru, językiem ruchu, które w połączeniem z poczuciem humoru i często także wątkami politycznymi zachwycają publikę. W Poznaniu zaprezentuje „Salve Regine”, czyli podróż przez wieki i skrajności od stagnacji po wzburzenie, od feudalizmu do indywidualizmu i od władzy do niemocy.

Wszystkie spektakle prezentowane będą na deskach Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka.

Bilety na pojedyncze spektakle w cenie 70 zł (bilet normalny) i 40 zł (bilet ulgowy) dostępne są w siedzibie Polskiego Teatru Tańca oraz w serwisie bilety24.pl. Możliwy jest też zakup karnetów festiwalowych na 4 spektakle w cenie 210 zł za normalny i 120 za ulgowy. Można je nabyć wyłącznie w siedzibie teatru w godzinach 10.00 – 18.00 (pn-pt) oraz na 30 min przed spektaklami repertuarowymi i wydarzeniami odbywającymi się przy ul. Taczaka 8. Pula karnetów jest limitowana.