Dwie gminy w Wielkopolsce bez gazu po wprowadzeniu przez Polskę sankcji

Dwie wielkopolskie gminy zostały dziś odcięte od dostaw gazu. Powód? Polskie sankcje na firmę związaną z rosyjskim kapitałem.

 

W kilku polskich gminach o godzinie 16:00 wstrzymano dostawy gazu. Wśród nich są dwie z Wielkopolski – Mieścisko w powiecie wągrowieckim i Zagórów w powiecie słupeckim.

Jak się okazuje, powodem są polskie sankcje nałożone na firmy związane z rosyjskim kapitałem. Taką jest m.in. Novatek Green Energy z Krakowa, która dostarcza gaz do niektórych gmin.

Jak przekazał wójt gminy Mieścisko Przemysław Renn, gazu pozbawieni są odbiorcy indywidualni, czyli gospodarstwa domowe, wszystkie gminne instytucje oraz przedsiębiorstwa. Podobna sytuacja jest w gminie Zagórów. W obu dostawy wstrzymano około godziny 16:00.

Wójtowie zapewniają, że działają sztaby kryzysowe oraz że są w kontakcie z wojewodą wielkopolskim i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu w celu wypracowania rozwiązania sytuacji. Zaapelowali jednocześnie do mieszkańców o cierpliwość.

Na opublikowanej we wtorek polskiej liście sankcyjnej znalazło się m.in. 50 podmiotów, wśród których jest krakowska Novatek Green Energy Sp. z o.o. To spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, która kontrolowana jest przez rosyjski koncern OAO Novatek, będącego drugim największym producentem gazu ziemnego w Rosji.