Nowy zieleniec przy ul. Podkomorskiej. Mieszkańcy uczestniczyli w jego projektowaniu i wykonaniu

Mieszkańcy okolic ul. Podkomorskiej zyskali nowe miejsce do relaksu, spotkań, treningów i zabawy wśród natury. Powstał nowy zieleniec, który oznacza nie tylko nowe nasadzenia, ale także plac zabaw i strefę streetworkoutu oraz ławki, na których można odpocząć.

 

Mieszkańcy miasta pragną kontaktu z naturą na co dzień. Zagospodarowanie miejsc, w których mogą spędzić czas wśród zieleni jest na wagę złota w każdym obszarze. Nic więc dziwnego, że nowy zieleniec przy ul. Podkomorskiej cieszy zarówno najmłodszych jak i starszych mieszkańców – szczególnie, że sami pomagali w jego powstawaniu.

Idea zagospodarowania terenu pojawiła się już kilka lat temu, kiedy to zaproponował to Michał Rajewski, okoliczny społecznik, który niestety nie dożył otwarcia zieleńca. Jego dzieła dokończyła jego żona Luiza, która podkreśla, że obecny efekt bardzo by ucieszył jej męża.

„Mój mąż założył stowarzyszenie, jednocząc mieszkańców naszego małego fyrtla. Jestem pewna, że widząc ten park, bardzo by się cieszył z efektów” – wskazuje Luiza Rajewska

Projekt zieleńca był konsultowany z mieszkańcami. Uwzględniono w nim istniejącą zieleń dbając, by wkomponować ją w założenia planu bez konieczności jej usuwania czy przesadzania.

Tworzenie zieleńca podzielono na dwa etapy. W pierwszym zadbano o małą architekturę, w tym 16 ławek, na których można wypocząć podczas spaceru lub po prostu zrelaksować się wśród zieleni, 7 koszy na śmieci, by upewnić się, że okolica będzie czysta, a także 3 budki lęgowe dla ptaków, by okolica była przyjazna także dla skrzydlatych mieszkańców.

Z myślą o najmłodszych wybudowano plac zabaw, a dla nieco starszych strefę streetowrokoutu. Ścieżki w parku zostały wzmocnione specjalnym kruszywem, który jest materiałem ekologicznym.

Drugi etap to nasadzenia. Wiosną przybyło tu 11 klonów czerwonych, surmii bignoniowej, sosny czarnej i świerku serbskiego. Można znaleźć tu także głóg pospolity, kalinę koralową czy dereń biały. Nie brakuje mniejszych roślin – Zarząd Zieleni Miejskiej zasadził tam 3200 krzewów, w tym jaśminowiec wonny, oliwnik wąskolistny, krzewuszkę cudowną, laurowiśnię wschodnią, budleję Dawida i jałowiec sabiński.

Całość uzupełniona jest o 5365 bylin i pnączy oraz ponad 2700 roślin okrywkowych i pnączy. W czerwcu dodatkowo wysiana zostanie łąka kwietna. O tym, jak taką stworzyć uczyli się w czasie ekowarsztatów uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 74 w Poznaniu.

Koszt dwóch etapów realizacji zieleńca wyniósł ponad 920 tysięcy złotych.