Z okazji ósmych urodzin jednej z atrakcji miasta, czyli Bramy Poznania, już od 30 kwietnia odbędzie się przy ulicy Gdańskiej szereg atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku.
Pierwszego dnia, od godziny 10 do 19, rozpocznie się wystawa czasowa Rękodzielni. Zaproszeni goście opowiadać będą o swojej pracy, a także zaprezentują odwiedzającym swoje wyroby. Wstęp do Galerii Śluza będzie bezpłatny.
W tych samych godzinach będzie można zwiedzić Bramę Poznania. W nowoczesny sposób, z wykorzystaniem multimediów i światła opowiada ona o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej. Obowiązują bilety, które zakupić można online.
O godzinie 11 nastąpi premiera Ekologicznej Ścieżki Edukacyjnej. Rodziny będą mogły przespacerować się wzdłuż Cybiny i na 12 oznakowanych punktach-przystankach dowiedzieć się wiele informacji o nadrzecznym ekosystemie. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji plecaki z zeszytami zadań oraz pomocami, jak lupa czy lornetki, by lepiej dostrzec faunę i florę. Wydarzenie trwać będzie ok. dwie godziny. Zapisywać można się przez email: [email protected].
Od 30 kwietnia zacznie działać również Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. Odbędą się tam warsztaty dzikiego gotowania, podczas których, na podstawie przedwojennych przepisów, powstaną potrawy na bazie lokalnych roślin. Kuchnia ta coraz częściej traktowana jest jako element dziedzictwa niematerialnego, które warto kultywować. W ramach warsztatów uczestnicy udadzą się na spacer doliną Cybiny, podczas którego dowiedzą się, które gatunki są jadalne, a które nie. Miejsce warsztatów przystosowane będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obecny będzie również tłumacz języka migowego. Warsztaty będą miały miejsce w godzinach 12-14 oraz 14:30-16:30. Zapisywać można się przez email: [email protected].
Od 17 w sali wielofunkcyjnej Bramy Poznania wszyscy chętni będą mogli posłuchać o praktycznych wskazówkach na temat zakładania osiedlowych ogrodów. Mikro Dom Kultury opowie m.in. o tym, na co warto zwrócić uwagę, gdy planuje się utworzenie ogrodu na swoim fyrtlu, a także jak zaangażować lokalną społeczność we współtworzenie ogrodu. Nie zabraknie również historii o początkowych błędach. Całość trwać będzie ok. dwie godziny. Na warsztaty zapisać się można poprzez email: [email protected].