Poznań uczcił 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Były przemówienia, koncerty i defilada

Poznań uczcił 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Główne uroczystości odbyły się na placu Wolności, gdzie poza oficjalną częścią przygotowano także występy, koncert i defiladę pododdziałów. Wśród zaproszonych gości był m.in. były premier Donald Tusk, który zabrał głos w czasie wydarzenia.

 

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie ustawą zasadniczą, a zarazem drugą na świecie. To ważne nie tylko dla historii Polski, ale i świata wydarzenie świętowane i przypominane jest co roku podczas uroczystości rocznicowych.

Poznańskie obchody rozpoczęły się od porannej mszy świętej w Poznańskiej Farze. O 11:00 na placu Wolności rozpoczął się koncert muzyki filmowej Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Główna część uroczystości rozpoczęła się w południe od odegrania hymnu państwowego i podniesieniu flagi Polski, po czym nastąpiło odczytanie preambuły do Konstytucji 3 Maja.

W czasie wydarzenia głos zabrał m.in. Jacek Jaśkowiak, który odniósł się do obecnej sytuacji na świecie i rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podkreślił, że wojna i okrucieństwo Rosjan w stosunku do narodu ukraińskiego, w tym także cywilów, dotyczy także Polski i nie odnosi się to jedynie do kwestii uchodźców, którzy znaleźli tu schronienie.

„Nie chodzi tylko o bezprecedensową falę uchodźców, która zalała nasz kraj, lecz także o silne przekonanie, że na naszych oczach powtarza się wieczny konflikt między pragnieniem wolności a wolą podboju i panowania. Znamy go z XVIII wieku i kolejnych dwóch stuleci, zna go również Ukraina, obecnie zaś doświadcza w przerażającej, ale i bohaterskiej postaci” – wskazał Jacek Jaśkowiak

Prezydent Poznania zwrócił uwagę na trzydziestoletnią państwowość Ukrainy, która jest na tyle silna, że ukazuje ogromną nie tylko kulturę, ale i narodową tożsamość Ukraińców, którą widać w walce o demokrację i samostanowienie.

Wśród uczestników poznańskich obchodów był także m.in. Donald Tusk. Były premier i przewodniczący Rady Europejskiej także odniósł się do sytuacji na wschodzie Europy podkreślając, że choć 3 maja jest świętem Polek i Polaków, to z historycznego punktu widzenia dziś mają prawo świętować także obywatele Ukrainy.

„To jest wielkie dziedzictwo, które obecnie nie jest tylko zwykłą lekcją historii. To dla nas zobowiązanie na teraz i na przyszłość, bo przecież w tym dziedzictwie chodzi dokładnie o to, o co chodzi dzisiaj naszym siostrom i braciom w Ukrainie, o co chodzi naszym sojusznikom w NATO, o co chodzi Unii Europejskiej i o co chodzi w naszej konstytucji, która czasami jest omijana, gwałcona, ale ciągle stanowi rękojmię, że nasze marzenia o wolnej, demokratycznej Polsce nie są mirażem, tylko naszą codziennością” – powiedział Donald Tusk

Przypomniał, że Ukraina obecnie walczy o podstawy zapisane w Konstytucji 3 Maja i w każdej kolejnej ustawie zasadniczej opartej na prawach i obowiązkach obywateli oraz wolności, jaka im się należy.

Po przemówieniach odbyła się część artystyczna. Na scenie zaprezentowała się solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu, Oksana Hamerska, urodzona w Ukrainie, która wykonała “Modlitwę o wschodzie słońca” z repertuaru Jacka Kaczmarskiego oraz piosenkę “Ukraina żyje. Україні жити!” – utwór, który powstał po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Na koniec odbyła się defilada pododdziałów, które przemaszerowały po Pl. Wolności.

W uroczystości udział wzięły kompanie honorowe i pododdziały: 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, Służby Więziennej, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych z Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych na czele. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów.

Na placu Wolności także po zakończeniu uroczystości rocznicowych dostępne były stoiska jednostek i formacji wojskowych prezentujących swoją ofertę.