Pleszewski projekt nominowany do międzynarodowej nagrody

Projekt „Pociąg do kultury” czyli zrewitalizowane tereny pokolejowe w Pleszewie został nominowany do prestiżowego konkursu urbanistycznego w Barcelonie. – Jestem dumny, że występujemy na międzynarodowej scenie architektonicznych perełek – komentuje burmistrz Arkadiusz Ptak.

 

European Prize for Urban Public Space – czyli Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej – to wyróżnienie, które przyznawane jest od ponad dwóch dekad przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie przy współpracy muzeów architektury we Frankfurcie, Helsinkach, Lublanie i Wiedniu, a także paryskiej La Cité de l’Architecture et du Patrimoine oraz londyńskiej The Architecture Foundation.

Ideą konkursu jest propagowanie najlepszych wzorców przestrzeni publicznych w miastach europejskich. Nagroda przyznawana jest zarówno projektantom jak i inwestorom. Tegoroczna edycja – z uwagi na przerwę spowodowaną pandemią obejmuje projekty ukończone w latach 2018-2021. Wśród nominowanych znalazł się Pleszew i „Pociąg do kultury” czyli zrewitalizowane tereny pokolejowe obejmujące nowe siedziby biblioteki i domu kultury oraz tereny przyległe (ul. Kolejowa oraz plac między ul. Ogrodową i Targową, gdzie znajduje się m.in. centrum przesiadkowe transportu publicznego).

Nominację pleszewskiej inwestycji zgłosił Piotr Lewicki – znany polski architekt z Biura Projektów Lewicki Łatak z Krakowa, który jest także członkiem Rady Ekspertów barcelońskiego Centrum.

– To ogromny zaszczyt. Jestem dumny, że występujemy na międzynarodowej scenie architektonicznych perełek – komentuje burmistrz Arkadiusz Ptak.

Finał konkursu odbędzie się w lipcu. Ze zgłoszeń jury wyłoni 20 projektów, które będą walczyć o zwycięstwo.

To nie pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie dla pleszewskich zrewitalizowanych terenów pokolejowych. W ubiegłym roku Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało „Pociągowi do kultury” nagrodę główną w konkursie architektonicznym na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Kapituła konkursu doceniła pomysłowość rozwiązań przestrzennych, precyzję w zachowaniu wartości  historycznych oraz  jakość społeczną wprowadzonych zmian w procesie rewitalizacji.