W Poznaniu otwarto kolejne mieszkanie chronione. Co to takiego?

Przy ul. Rybaki w Poznaniu uruchomiono kolejne mieszkanie chronione. Zamieszka w nim pięć osób dotkniętych kryzysem psychicznym, które w komfortowych warunkach będą mogły się usamodzielnić po epizodzie choroby czy pobycie w szpitalu.

 

Ideą mieszkania chronionego jest stworzenie miejsca, w którym osoby po kryzysie psychicznym mogą odnaleźć spokój i przyjazne warunki do usamodzielnienia się. Po epizodzie choroby czy pobycie w szpitalu, często spotykają się z wykluczeniem społecznym, które obejmuje m.in. brak możliwości powrotu do dotychczasowego domu. Właśnie w takich sytuacjach pomocne okazuje się mieszkanie chronione.

W lokalu poza „dachu nad głową” prowadzona jest też rehabilitacja pomagająca w usamodzielnieniu się, czyli wykonywanie codziennych czynności i prac, a także kwestii administracyjnych i spędzania wolnego czasu z innymi ludźmi, w tym współlokatorami.

Pierwsze mieszkanie chronione powstało w Poznaniu w 2006 roku. Dziś otwarto drugie, przy ul. Rybaki. Oba prowadzone są przez Stowarzyszenie Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc”.

Lokal przy ul. Rybaki ma pięć pokoi, co pozwala na zamieszkanie tam pięciu osób. Dostępne są dwie łazienki oraz przestronna kuchnia. Mieszkanie przekazał Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Jednocześnie Stowarzyszenie otrzymało w tym roku 190 tysięcy złotych dotacji na zapewnienie pomocy lokatorom mieszkań chronionych, w tym 45 tysięcy złotych na wyposażenie nowego lokalu.

Stowarzyszenie pomaga nie tylko w codziennych czynnościach, ale także w odnalezieniu się na rynku pracy, a także uzyskaniu kontaktu z organizacjami pozarządowymi i instytucjami, w których dostępna jest pomoc dla osób po kryzysie psychicznym.

„Zrozumieć i Pomóc” prowadzi w Poznaniu również dwa Środowiskowe Domu Samopomocy, dwa mieszkania socjalne ze wsparciem oraz kluby popołudniowe.