Wystawa World Press Photo od jutra na MTP. Przygotowano też dwie wystawy towarzyszące

Targowa Iglica jest jednym z charakterystycznych budynków Poznania, kojarzący się z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Wielokrotnie fotografowana teraz sama stanie się miejscem, w którym będzie można oglądać fotografie. W jej odnowionych wnętrzach odbędzie się 65. edycja wystawy World Press Photo w ramach wydarzenia Sztuka w Świecie. Jednocześnie można tam oglądać jeszcze dwie wystawy fotografii.

 

World Press Photo jest jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie, do którego co roku zgłaszane są dziesiątki tysięcy fotografii. W tym było to niemal 65 tysięcy, które wykonało 4066 fotografów ze 130 państw.

Przy tegorocznej edycji zastosowano nowy podział, w ramach którego jury wyłoniło zwycięzców w poszczególnych rejonach świata: Afryka, Europa, Azja, Ameryka Północnej i Centralna, Ameryka Południowa, Azja Południowo-Wschodnia i Oceania. Rywalizacja przebiegała w czterech kategoriach: Zdjęcie pojedyncze, Fotoreportaż, Projekt długoterminowy, Format dowolny.

Odrębną kategorią jest tradycyjny tytuł Zdjęcia Roku, którym w tym roku została fotografia “Kamloops Residential School” autorstwa kanadyjskiej fotografki Amber Bracken, powstała dla New York Times. Co ciekawe, nie przedstawia ona osób, ale właśnie to jest najbardziej wymowne na zdjęciu. Fotografia przedstawia łąkę przy lesie przy zachodzącym słońcu i tęczy oraz krzyże, na których zawieszone są czerwone sukienki. Ubrania symbolizują dzieci zabite w indyjskiej szkole w Kanadzie, ofiary ujawnionej w 2021 roku asymilacji miejscowej młodzieży.

Wystawa 65. edycji konkursu dostępna będzie w tym roku w wyremontowanej Iglicy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich od poniedziałku, 9 maja. Bilety w cenie 30 złotych za normalny i 20 złotych za ulgowy dostępne są online.

Jednocześnie w Iglicy prezentowane będą jeszcze dwie wystawy – „Historia uchwycona w kadrze – 100 lat MTP” autorstwa Szymona Brodziaka oraz prace twórców Związku Artystów Plastyków pt. “6 spojrzeń na sztukę”.

Wystawa World Press Photo potrwa do 26 maja.