Smocze Łodzie na Malcie, czyli Poznańskie Dragony 2022 już w sobotę

Już po raz szósty będzie można oglądać Poznańskie Dragony na jeziorze Maltańskim. W jednej z największych amatorskich imprez sportowych na wodzie w Polsce weźmie udział ponad pół tysiąca osób. Ich zmagania będzie można oglądać w sobotę.

 

W sobotę, 14 maja, na poznańskiej Malcie odbywać się będą trzy imprezy. Łącznie weźmie w nich udział ponad 500 uczestników.

Od rana, o godzinie 9:30 rozpoczną się zmagania uczestników 6. edycji Poznań Canoe Challenge, w której weźmie udział 37 ekip. Co istotne, nie ma tam podziału na wiek (poza wymogiem pełnoletności) i płeć, co oznacza, że zespoły mogły być budowane dowolnie. Wszyscy będą musieli pokonać 3 okrążenia o łącznej długości 5 km. Na każdego uczestnika będą czekały nagrody – medal i pamiątkowa koszulka. Zwycięzcy otrzymają dodatkowo puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Wśród uczestników pojawi się m.in. mistrz świata oraz dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich z Seulu, czyli Marek Łbik. Przekazał on także 22 repliki swojego srebrnego medalu olimpijskiego, które będą rozlosowane wśród uczestników wydarzenia.

O godzinie 10:30 rozpocznie się kolejna impreza, w której udział weźmie 20 osad. To najbardziej widowiskowe zmagania, czyli Mistrzostwa Szkół Smoczych Łodzi „Poznańskie Dragony 2022”. Łodzie z przodu mają głowy smoka, a z tyłu jego ogon. W każdej osadzie znajduje się 10 wiosłujących, sternik i bębniarz.

W dotychczasowych edycjach Poznańskich Dragonów wzięło udział około 4 tysiące zawodników.

Ostatnią imprezą będzie 4. edycja Mistrzostw w Smoczych Łodziach dla Firm i Instytucji, w której także weźmie udział 20 osad.

Celem zawodów smoczych łodziach jest przede wszystkim promocja sportów wodnych wśród młodzieży i dorosłych poprzez zabawę, jednocześnie propagując ciekawą i aktywną formę spędzania wolnego czasu.

Organizatorem zawodów przeprowadzonych pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania pod jedną wspólną nazwą Poznańskie Dragony 2022 jest Fundacja Wielkopolska Pracownia Pomysłów.