Warta na przestrzeni wieków, czyli spacer z historią w tle

Obecnie to przede wszystkim miejsce rekreacji, ale rzeka stanowi ważny element historii Poznania. To właśnie przy Warcie powstał gród, który z czasem rozrósł się do miast, które obecnie jest stolicą Wielkopolski. O roli, znaczeniu na przestrzeni wieków i historii Warty będzie można dowiedzieć się więcej już w sobotę.

 

Grupa przewodników Po Poznaniu zaprasza na kolejny w tym sezonie spacer. Tym razem tematem przewodnim będzie Warta, czyli miejsce, w którym dla miasta „wszystko się zaczęło”.

Dawniej osady budowano przy ciekach wodnych, by mieć dostęp do wody, dzięki której możliwy był dalszy rozwój i funkcjonowanie. Nie inaczej było w przypadku początków Poznania, który powstał na wyspie Ostrów Tumski, by później rozrastać się o kolejne obszary.

Przez wieki rzeka pełniła wiele funkcji. To nią dostarczano żywność czy towary luksusowe, jednocześnie utrudniając dotarcie wrogowi. Była też i trudniejsza historia – powodzie, ograniczenia zabudowy czy podział miasta przed budową mostów.

Obecnie obszary nadwarciańskie i sama rzeka pełnią głównie funkcje rekreacyjne, jako obszar, na którym mieszkańcy i turyści mogą wypocząć czy ciekawie spędzić czas pływając.

Podczas sobotniego spaceru uczestnicy porozmawiają o roli jaką Warta pełniła w historii Poznania i jak zmieniała się jej rola na przestrzeni wieków.

Zaplanowano dwie przechadzki 14 maja – o godzinie 11:00 i 15:00. Początek spaceru to most Jordana, a zakończenie w rejonie mostu Królowej Jadwigi.

Wycieczka odbywa się w formule free walking tour, czyli bez względu na liczbę uczestników oraz warunki pogodowe. Do udziału nie są potrzebne zapisy, a uczestnictwo jest bezpłatne. Na koniec wycieczki można jednak podziękować przewodnikowi napiwkiem.