12. Poznańska Garażówka na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym w Polsce

W ostatnich 12 miesiącach temat uchodźców w Polsce i pomocy dla nich był wielokrotnie podnoszony. Nie zawsze jednak miał ten sam wydźwięk – widać to także teraz, gdy wiele osób inaczej podchodzi do uciekających przed wojną z terytorium Ukrainy i inaczej do kryzysu uchodźczego, który od miesięcy trwa na granicy polsko-białoruskiej. CK Zamek zaprasza dziś na Poznańską Garażówkę, która ma być wsparciem dla osób z doświadczeniem uchodźczym bez względu na pochodzenie, a także akcją informacyjną w tym zakresie. Do kupienia będą m.in. wyroby rękodzielnicze, bilety na spektakle i do kina, a także książki czy zabawki.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski przybyło ok. 3 mln osób szukających schronienia przed wojną. Polacy wykazali się ogromną solidarnością i cały czas pomagają im na wiele sposobów, co jest dostrzegane na całym świecie. Jednocześnie jak zauważa CK Zamek od niemal 10 miesięcy trwa kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej, gdzie podejście do udzielania pomocy jest dla wielu inne.

„Choć ze szczególnym niepokojem przyglądamy się sytuacji na całej wschodniej granicy państwa polskiego, wyraźnie widzimy podwójne standardy, wedle których traktowani są tu zarówno ci niosący pomoc, jak i osoby z doświadczeniem uchodźczym. W odległości niecałego tysiąca kilometrów za te same działania pomocowe można zyskać miano bohatera lub zostać aresztowaną, można trafić na sprawnie, oddolnie zorganizowany system pomocowy i skorzystać z uproszczonych procedur państwowych lub można zginąć w lesie. Różnica kilku setek kilometrów determinuje to, czy pomoc humanitarna jest kryminalizowana i traktowana jak przestępstwo, czy doceniana i traktowana jak heroizm.” – wskazuje CK Zamek

Z myślą o wszystkich osobach w kryzysie uchodźczym, instytucja organizuje 12. Poznańską Garażówkę, z której dochód zostanie przekazany na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym.

Już dziś między 14:30 a 20:00 na ul. św. Marcin przed CK Zamek będzie można kupić najróżniejsze rzeczy. Pojawią się wyroby rękodzielnicze, ubrania, książki, ozdoby do domu i ogrodu, bilety na spektakel, do kina czy koncerty, a także gry i zabawki. Nie zabraknie książek i płyt, pojawią się także dzieła sztuki.

Na miejscu dostępna będzie strefa gastro, w której czekać będą ciasta, zupy, kawa, herbata – wszystko przygotowane przez poznańskie kawiarnie i restauracje.

Dochód ze sprzedaży w ramach Garażówki zostanie przekazany na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym.

Wydarzenie będzie miało również wymiar edukacyjny i informacyjny w zakresie pomocy dla uchodźców.