Noc Muzeów w Poznaniu już dziś! Co przygotowano?

Już dziś będzie można wybrać się na nocne atrakcje poznańskich instytucji kultury w ramach Nocy Muzeów. Przygotowano 150 wydarzeń w ponad 50 miejscach. Ostatnie dwa lata z uwagi na pandemię Noc odbywa się w formie online, jednak w tym roku powraca w wersji stacjonarnej.

 

Noc Muzeów organizowana jest przez Estradę Poznańską i Muzeum Narodowe w Poznaniu, które po raz kolejny zaprosiły do akcji poznańskie muzea, galerie i instytucje kultury. Tegoroczne wydarzenie wraca po pandemicznej przerwie w formie stacjonarnej i jak zwykle będzie atrakcją dla mieszkańców i turystów.

W tym roku, z uwagi na liczną obecność uchodźców z Ukrainy w regionie, część atrakcji dostępna będzie w języku ukraińskim.

W programie Nocy Muzeów znalazły się atrakcje dla osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Po raz kolejny będzie to także okazja do odwiedzenia miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

Tegoroczna edycja to aż 150 wydarzeń organizowanych przez 52 instytucje kultury. Większość rozpocznie się o 16:00 i potrwa do 1:00.

Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny lub za symboliczną opłatą ok. 1 złotych. Cały program wraz z informacjami o wejściówkach dostępny jest online.

Wśród przygotowanych atrakcji znalazły się także te dla najmłodszych, jeszcze zanim nadejdzie ich pora spania – np. Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego zaprasza o 17:00 na muzealne podchody dla rodzin z dziećmi od 6. roku życia.

Ciekawie zapowiadają się także pokazy walk rycerskich na miecze i broń drzewcową w wykonaniu Bractwa Rycerskiego herbu Prus, które o 18:00 i 20:00 odbędą się na dziedzińcu Muzeum Sztuk Użytkowych oraz Lekcje żywej historii odbywające się w godzinach 17:30-21:00 przed Odwachem, przygotowane w ramach Nocy przez Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza do schronu przeciwatomowego dla władz Miasta Poznania na zwiedzanie oraz kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Obrona Cywilna w PRL-u”, a także warsztaty i pokaz zakładania masek przeciwgazowych.

W tegorocznej Nocy Muzeów biorą również udział instytucje spoza Poznania, znajdujące się w regionie – to m.in.. Galeria Sztuki w Mosinie oraz Izba Pamiątek Regionalnych w Kórniku Bninie czy Swarzędzkie Cetrum Historii i Sztuki.