Więcej pieniędzy i więcej głosów, czyli zmiany w tegorocznym Poznańskim Budżecie Obywatelskim

Można już składać wnioski do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. W tym roku na realizację zadań zostanie przeznaczonych 25 mln złotych, czyli więcej niż w ubiegłym. Kwota zostanie rozdzielona na projekty rejonowe, ogólnomiejskie i Zielony Budżet. Podczas tegorocznej edycji będzie obowiązywać kilka zmian, w tym m.in. w zakresie liczby głosów do oddania.

 

To już 11. edycja Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Do tej pory w ramach wszystkich poprzednich edycji do realizacji wybrano 268 projektów, w tym 196 już zrealizowano, a pozostałe są w trakcie realizacji.

W tym roku zwiększono pulę dostępnych środków o 3 mln złotych w stosunku do ubiegłorocznej edycji, dzięki czemu do rozdysponowania jest 25 mln złotych. Najwięcej, bo 19 mln złotych przeznaczonych będzie na projekty rejonowe, natomiast na ogólnomiejskie 6 mln, przy czym 4 mln z tej kwoty dotyczyć będzie Zielonego Budżetu.

Tak jak w poprzednich edycjach jedna osoba może złożyć maksymalnie 3 projekty. Należy pamiętać, że poza wypełnionym formularzem konieczne jest dostarczenie także listy poparcia z podpisami minimum 10 mieszkańców.

Maksymalna wartość projektu ogólnomiejskiego to 2 mln złotych, a rejonowego to w tym roku 800 tysięcy złotych.

Projekty składane w ramach ZIelonego Budżetu muszą w 70% dotyczyć zieleni. To zmiana o 20% w stosunku do ubiegłego roku.

W PBO mogą wziąć osoby mieszkające w Poznaniu. W tym roku podjęto decyzje o zwiększeniu liczby dostępnych głosów do aż 7, w tym 5 na rejonowe oraz 2 na ogólnomiejskie, w tym 1 na Zielony Budżet.

W tym roku osoby od 13. roku życia będą mogły wybierać samodzielnie – bez zgody opiekuna.

Od tego roku zgłoszone projekty opiniować będą także Komisje Dialogu Obywatelskiego, jednak opinie będą jedynie sugestiami dla głosujących.

Wnioski będą przyjmowane do 15 czerwca na stronie PBO 2023.