Niwelują bariery i integrują wszystkich dobrze się przy tym bawiąc – już w sobotę XI Bieg na Tak

Już w najbliższą sobotę XI edycja Biegu na Tak, czyli wyjątkowej imprezy sportowej, która łączy i niweluje granice. Porozmawialiśmy o niech z Dominiką Dudziak ze Stowarzyszenia na Tak.

 

To jedenasta edycja biegu charytatywnego, w którym mogą wziąć udział wszyscy, bez względu na wiek, umiejętności i poziom sprawności. Celem jest integracja osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi, a także zebranie środków finansowych na organizację wyjazdów i obozów wakacyjnych dla podopiecznych Stowarzyszenia na Tak, czyli organizatora wydarzenia.

Dominika Dudziak ze Stowarzyszenia na Tak była gościem programu Hej Poznań. Podczas wywiadu przyznała, że jako organizatorzy nie chcą organizować biegu jedynie dla osób z niepełnosprawnościami.

„Nie chcemy robić biegu, w którym uczestniczą tylko osoby niepełnosprawne. Chcemy wszystkim pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą brać udział w każdym aspekcie życia, że nie musimy ich z niczego wykluczać, że razem możemy uprawiać sport – mimo, że mają jakieś ograniczenia” – wskazała Dominika Dudziak

Tegoroczna edycja odbywa się w wersji hybrydowej, czyli zarówno stacjonarnie na trasie jak i zdalnie. W przypadku tej drugiej opcji uczestnicy muszą mieć jakąkolwiek aplikację rejestrującą bieganie czy też spacer lub spacer z kijkami. Po wykonaniu zadania wystarczy zrobić zrzut ekranu z aplikacji i dołączyć do swojego profilu zawodnika na stronie biegu.

W przypadku opcji stacjonarnej bieg odbędzie się w sobotę, 21 maja, o godzinie 11:00 na poznańskiej Cytadeli. Jak przekazała podczas programu Dominika Dudziak, obecnie zapisanych jest około 200 osób, w tym ok. 25% to osoby niepełnosprawne, ale zgłoszenia cały czas są przyjmowane – zarówno na formę stacjonarną jak i zdalną.

Jednocześnie przedstawicielka Stowarzyszenia na Tak zwróciła uwagę na fakt, że wiele osób z niepełnosprawnościami bardzo chce być częścią różnego rodzaju aktywności, w tym także występach, by „pokazać co umieją”.

Ile wynosi dystans biegu? To impreza, w której istnieje jedynie dolna granica – 200 metrów. Dalej każdy może biec według własnych chęci i możliwości – 1 km lub 2,3 km, czyli na trasie wokół Cytadeli, ale można okrążyć ją kilkukrotnie – należy zmieścić się jedynie w czasie 2 godzin.

Piotr Szulc zwrócił uwagę na fakt, że wydarzenie ma także silny charakter społecznościowy i budowania więzi.

Cały wywiad można obejrzeć na naszym kanale YouTube.