Od 40 lat nie wiadomo, kto odpowiada za śmierć najmłodszej ofiary stanu wojennego w Poznaniu

W Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 odbędzie się dziś wernisaż wystawy czasowej „Czekając na prawdę. Piotr Majchrzak 1963-1982”, poświęconej najmłodszej ofierze stanu wojennego w Poznaniu.

 

Piotr Majchrzak miał 19 lat, gdy wracając do domu 11 maja 1982 roku ulicą Fredry w Poznaniu został dotkliwie pobity. Około godziny 21:05 ZOMO wezwało pomoc medyczną do nieprzytomnego nastolatka, którego w ciężkim stanie przetransportowano do szpitala. Zmarł 18 maja 1982 roku.

Mimo 40 lat od śmierci Piotra Majchrzaka nadal nie ustalono sprawców pobicia.

„Rodzina Piotra od 40 lat szuka odpowiedzi na pytanie, czy za jego śmierć odpowiada ZOMO czy ‚człowiek z parasolem’” – zauważa muzeum

Wystawa przedstawia fotografie, pamiątki rodzinne, rzeczy osobiste nastolatka, a także filmowe wspomnienia ojca i brata Piotra Majchrzaka. To zapis tragicznych losów najmłodszej ofiary stanu wojennego w stolicy Wielkopolski, a także 40-letniej walki rodziny ofiary o poznanie prawdy.

Wystawa finansowana jest z budżetu Miasta Poznania. Z okazji dzisiejszego wernisaży przed południem odbyła się msza święta w intencji Piotra Majchrzaka, a następnie złożono kwiaty przy pamiątkowym głazie, który znajduje się przy kościele przy ul. Fredry, niedaleko miejsca, w którym został pobity.