Pszczeli konkurs rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto II edycję konkursu plastycznego “Pszczoły i trzmiele to nasi przyjaciele”. Wręczenie nagród odbyło się podczas festynu, zorganizowanego w weekend na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Zwycięskie prace można będzie oglądać na wystawie na placu Wolności.

Zabawa była skierowana do najmłodszych mieszkańców Poznania. Mogły wziąć w niej udział dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Uczestnicy mieli okazję wcielić się w uważnych przyrodników i wykazać kreatywnością, pokazując życie pszczół i trzmieli jako przyjaciół. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Młodzi artyści przysłali 314 prac. 

– Celem akcji była popularyzacja wiedzy na temat życia owadów zapylających oraz zachęcenie najmłodszych do wyrażania własnego stosunku do świata przyrody w formie plastycznej. Za pośrednictwem konkursu chcieliśmy zwrócić ich uwagę na rolę pszczół i trzmieli w codziennym życiu, a także ich istotny wpływ na przyszłość – naszą i kolejnych pokoleń – tłumaczy Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. 

Komisja konkursowa zgodnie orzekła, że poziom merytoryczny oraz artystyczny zgłoszonych prac był bardzo wysoki. Oceniała ona: zgodność z tematem, pomysłowość i samodzielność wykonania pracy.

– Z przyjemnością oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych artystów przelane na papier. Różnorodność użytych technik plastycznych oraz pracochłonność świadczy o niezwykłym zaangażowaniu. Mamy nadzieję, że dzieci dalej będą poznawać otaczający świat i rozwijać swoją twórczość. Takiej kreatywności możemy im tylko pozazdrościć – mówi Joanna Jajus.

Wręczenie dyplomów i nagród dla autorów zwycięskich oraz wyróżnionych prac odbyło się podczas festynu zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Pszczół, który obchodziliśmy 20 maja. Nagrody dla dzieci zostały ufundowane przez Miasto Poznań oraz Grupę Muszkieterów reprezentującą Bricomarchéi Intermaché.

Pełną listę laureatów i wyróżnionych oraz galerię prac można znaleźć na stronie Poznan.pl. Dzieła małych artystów będzie można także oglądać na specjalnej wystawie pokonkursowej, dostępnej od 1 do 15 czerwca na placu Wolności.

Konkurs odbył się w ramach miejskiego programu “Poznań dla pszczół”, którego celem jest zwiększenie populacji tych zwierząt w mieście, a także edukacja mieszkańców w zakresie roli i znaczenia owadów zapylających dla środowiska i gospodarki. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej