Lato w Poznaniu – bez sezonu ogórkowego

Wakacyjne miesiące jak nigdy zapełniają nasze kalendarze propozycjami plenerowych wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych. Ideą miasta jest nie tylko duża liczba wydarzeń, ale też ich udostępnianie mieszkańcom wszystkich rejonów Poznania. Tego lata pojawią się też nowe propozycje: m.in. Festiwal Księgarń Kameralnych i Fyrtle Festiwal.

– W tym sezonie będzie naprawdę wiele wydarzeń i imprez, w których warto wziąć udział. Bogata oferta kulturalna dotrze nawet na fyrtle, które znajdują się dalej od centrum. Zniesienie ograniczeń pandemicznych z ostatnich dwóch lat sprawiło, że wakacyjne miesiące przestały ostatecznie być kulturalnym sezonem ogórkowym – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny za kulturę. – Większość z prawie 70 najważniejszych festiwali i cykli wydarzeń odbywa się ze wsparciem finansowym Miasta, udzielonym zarówno organizacjom pozarządowym, jak i instytucjom kultury. Nie wiemy jednak, jak długo potrwa to wsparcie, ponieważ przyszły rok bardzo źle zapowiada się dla finansów Poznania. Zmiany podatkowe planowane przez rząd spowodują, że dynamika dochodów może spaść o 750 mln zł, co może prowadzić do tego, że będziemy zajmować się tylko zadaniami obligatoryjnymi.

Tego lata w Poznaniu odbędzie się co najmniej 15 festiwali muzycznych, m.in. Ethno Port, Enter Enea Festival, Cały Poznań Ukulele czy Smochy Festiwal. Specjalnością Poznania stają się jednak cykle koncertowe: bierze w nich udział czołówka sceny muzycznej (Letnie Brzmienia w Starym Browarze, SkwerPlay), ale też młodzi, aspirujący artyści (Scena nad Rusałką, Solo na Szelągu). Na przełomie lipca i sierpnia powróci również koncertowy cykl #NaFalach.

Wakacje nie oznaczają urlopu od filmu, teatru i literatury. Fanów krótkiego metrażu zainteresuje czerwcowy festiwal Short Waves, a w lipcu przed ekrany przyciągnie kwalifikujący do Oscara Międzynarodowy Festiwal filmów Animowanych “Animator”. Jak zwykle wybitni twórcy teatralni (i nie tylko) przyjadą na Malta Festival, zaś najmłodsi będą się świetnie bawić podczas festiwalu Sztuka Szuka Malucha. Poznańska Nagroda Literacka zostanie wręczona tym razem w ramach bogatego w spotkania literackie Festiwalu Fabuły.

Lato z Estradą: kierunek Północ

Najszerszy dostęp do wydarzeń kulturalnych mają w każdym mieście mieszkańcy śródmieścia. Aby zrównoważyć dostęp do letnich wydarzeń i zajęć Estrada Poznańska po raz szósty proponuje swój program Lato z Estradą. Animatorzy pojawią się na 12 osiedlach: (Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Fabianowo-Kotowo, Grunwald Południe, Kiekrz, Ławica, Naramowice, Piątkowo, Piątkowo Północ, Starołęka-Minikowo, Strzeszyn, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki oraz Świerczewo), łącznie organizując 82 wydarzenia.

Hasło, które przyświecać będzie wszystkim wydarzeniom to “Podróże po kulturze: kierunek Północ”. Poprzez działania artystyczne będzie można przyjrzeć się kulturze krajów bałtyckich i nordyckich, posłuchać muzyki w północnych językach, porozmawiać o współczesnej literaturze dziecięcej oraz obejrzeć wspólnie najciekawsze filmy kina skandynawskiego.

Podczas tegorocznego Lata z Estradą będzie można zobaczyć m.in. premierowy familijny spektakl produkowany przez Estradę na podstawie tekstu Maliny Prześlugi “Wikingowie z ulicy Północnej” w wykonaniu Teatru Wariate.

– Przygotowaliśmy też specjalny program na placu Wolności – mówi Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej. – Już 17 czerwca rozpoczynamy cykl: razem z kinem Muza zaprezentujemy czarno-białe filmy podczas “wtorków z kinem”, w weekendy zapraszać będziemy na koncerty, a w niedzielę rano odbywać się będą spektakle dla najmłodszych. Zaprosiliśmy też do współpracy organizacje pozarządowe. Całość uzupełnia oferta gastronomiczna restauratorów, którzy będą proponować kawę i swoje dania.

Estrada Poznańska organizuje co roku kilkadziesiąt wydarzeń, odbywających się cyklicznie przez 11 tygodni lata. Celem projektu jest zwiększenie dostępności kulturalnej dla mieszkanek i mieszkańców z obrzeży miasta. Partnerami Lata z Estradą są rady osiedli, lokalne firmy, instytucje kulturalne i oświatowe. Wakacje z Estradą potrwają od 30 czerwca do 11 września.

Fyrtle Festiwal – siła osiedli

Na przełomie czerwca i lipca w Poznaniu odbędzie się Fyrtle Festiwal. Jego nazwa pochodzi od słowa oznaczającego poznańskie osiedla – każde z nich ma swoją specyfikę. Już w ubiegłym roku wystartowała strona fyrtle.pl, z której można m.in. pobrać ilustracje obrazujące dany rejon miasta. Teraz w ramach festiwalu będzie można wziąć udział w lokalnych wydarzeniach, które wiążą się z poznańską tożsamością.

– Poznań to nie tylko Stary Rynek. Nasz festiwal jest pochwałą wszystkich 42 osiedli, a jego celem jest wzmacnianie tożsamości lokalnej – wyjaśnia Cezary Tyliński, dyrektor Studia Kreatywnego UMP. – W zeszłym roku podczas projektu Fyrtle powstała strona internetowa poświęcona osiedlom, festiwal jest naturalnym rozwinięciem tego pomysłu. Szczegółowy program zaprezentujemy już wkrótce.

Świętować będziemy nad Wartostradą, która łączy fyrtle. Na Ratajach, przy moście Rocha otwarty zostanie pierwszy w Polsce drogal, czyli mural na drodze – “Miara Poznania”. Z Wildy z kolei wyruszy Zielony Rajd, na cześć 110. rocznicy powstania Warty Poznań.

Muzycznym dopełnieniem imprezy będą koncerty młodych poznańskich wykonawców, których utwory znalazły się na składance “My Name Is Poznań”, będącej owocem konkursu Studio Otwarte. Trwa właśnie nabór do jego drugiej edycji – wystarczy zgłosić się z własnym utworem poprzez stronę mynameispoznan.pl. Inicjatorem projektu jest fundacja Art Fidelis i Michał Wiraszko, który na Fyrtlach zagra ze swoim zespołem Muchy 24 czerwca.

Do 26 maja trwa rekrutacja do udziału w projekcie Działkowy Ogród Międzykulturowy, który na Wildzie zakładany jest wspólnie z Fundacją Malta.

Księgarnie kameralne – miejsca pełne magii

Wśród nowych propozycji znalazł się także Festiwal Księgarń Kameralnych – oddolna inicjatywa lokalnych księgarzy, którzy chcą zachęcić poznaniaków do odkrywania niezrzeszonych w dużych sieciach kameralnych placówek. To wyjątkowe miejsca, w których można nie tylko kupić książkę, ale także porozmawiać o ulubionych tytułach i otrzymać czytelnicze rekomendacje od specjalistów. W inicjatywie uczestniczą Bookowski, Księgarnia z Bajki, Księgarnia Pasja, Księgarnia Liber, Bookarest, Księgarnia Medyczna Dom Zdrowia i oraz Księgarnia Arsenał.

– Księgarnie kameralne tworzone są przez ludzi, którzy od lat zajmują się książkami – podkreśla Monika Synoradzka z księgarni Bookowski. – Znają się na tym, co robią, potrafią zainteresować książką oraz “po jednej nutce” odnaleźć poszukiwaną publikację i doradzić czytelnikom.

Festiwal Księgarń Kameralnych ruszył 20 maja i potrwa do końca czerwca. W jego programie znajdują się liczne spotkania autorskie, konkursy, wydarzenia specjalne, gra miejska i dodatkowe niespodzianki. Najbliższe spotkanie – z dr. Markiem Michalakiem, byłym Rzecznikiem Praw Dziecka – odbędzie się 26 maja o godz 17 w Księgarni z Bajki (osiedle Przyjaźni 125C).

Z okazji festiwalu ruszyła strona internetowa festiwalksiegarnkameralnych.pl, skupiająca informacje o zaplanowanych wydarzeniach. Ważnym elementem imprezy jest jest zaprojektowana przez Polę Augustynowicz Mapa Księgarń Kameralnych. Może ona pomóc nie tylko w zakupach, ale również ukończeniu BookQuesta, czyli gry miejskiej prowadzącej uczestników przez niektóre księgarnie i stawiającej przed nimi różnorodne literackie wyzwania.

– Festiwalowi towarzyszy organizowany przez Miasto Poznań i Wydawnictwo Miejskie Poznania plebiscyt Fest Księgarnia, który trwa do 31 lipca – przypomina Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMP. – Poznaniacy już po raz drugi mogą w nim wybrać swoją ulubioną księgarnię kameralną.

Głosowanie odbywa się na stronie festksiegarnia.poznan.pl.

____________________________________

FESTIWALE MUZYCZNE

 • Poznańska Wiosna Muzyczna – 26-29 maja (Stare Miasto)
 • Poznań Katharsis Festival – 21-30 maja (Stare Miasto)
 • Cały Poznań Ukulele – 3-5 czerwca (Stare Miasto)
 • Smochy Festiwal – 4-5 czerwca (Krzyżowniki-Smochowice)
 • Polibuda Open Air – 4 czerwca (Rataje)
 • Ethno Port – 10-12 czerwca (Stare Miasto)
 • Enter Enea Festival – 13-15 czerwca (Strzeszyn)
 • Męskie Granie – 24-25 czerwca (Stare Miasto)
 • Malta Garden Festival – 2 lipca (Chartowo)
 • Rockowizna Festiwal – 15-17 lipca (Ławica)
 • Enea Edison Festival – 22-23.07 (Kiekrz)
 • NaFalach – lipiec-sierpień (Strzeszyn)
 • Poznań Hip-Hop Festival – 20 sierpnia (Chartowo)
 • Euforia Dźwięku – 20 sierpnia (Chartowo)
 • Poznań Old Jazz Festival – 3-4 września (Stare Miasto)
 • Letnie Brzmienia: Finał na Malcie – 10-11 września (Chartowo)

CYKLE KONCERTOWE

 • Plaża Wilda Eco Village – maj-wrzesień (Wilda)
 • Solo na Szelągu – 20 maja – 22 lipca (Stare Winogrady)
 • Demostacja na Kontenerach – 25 maja – 31 sierpnia (Stare Miasto)
 • Scena nad Rusałką – 2 czerwca – 25 sierpnia (Sołacz)
 • Lato w Plenerze: Skwerplay i Nocny Targ Towarzyski – 11 czerwca-17 sierpnia (Grunwald Południe, Łazarz)
 • Letnie Brzmienia w Starym Browarze – 24 czerwca – 3 września (Stare Miasto)
 • Muzyka na Masztalarni i Dziedzińcu Zamkowym – czerwiec-sierpień (Stare Miasto)

FILM I TEATR

 • Short Waves – 14-19 czerwca (Stare Miasto i inne)
 • Malta Festival Poznań – 27 czerwca-3 lipca (Stare Miasto i inne)
 • Sztuka Szuka Malucha – 1-3 lipca (Stare Miasto i Stare Winogrady)
 • Animator – 8-15 lipca (Stare Miasto)
 • Ratajskie Biuro Podróży – lipiec-sierpień (Rataje)
 • Festiwal Teatrów Podwórkowych – sierpień (Stare Miasto)
 • Festiwal Filmowy Off Jeżyce – sierpień (Jeżyce)

LITERATURA

 • Festiwal Księgarń Kameralnych – 20 maja-30 czerwca (całe miasto)
 • Festiwal Fabuły – 25-28 maja (Stare Miasto)
 • Gala Poznańskiej Nagrody Literackiej 28 maja (Stare Miasto)
 • Plebiscyt Fest Księgarnia do 31 lipca (całe miasto)
 • Festiwal Kryminału Granda 23-25 września (Stare Miasto i Stare Winogrady)

INNE WYDARZENIA

 • Poznań Art Week – 20 maja-5 czerwca (Stare Miasto)
 • Poznański Festiwal Nauki i Sztuki – 31 maja – 4 czerwca (całe miasto)
 • Nabór do programu Studio Otwarte – do 13 czerwca (Stare Miasto)
 • Pyrkon – Fantastyczne Miejsce Spotkań – 17-19 czerwca (Łazarz)
 • Instalacja “Sorry” Joanny Rajkowskiej – 22 czerwca – 30 sierpnia)
 • Konkurs 3030: wystawa okładek płytowych – 23 czerwca-31 lipca (Stare Miasto)
 • Święto Bamberskie i Festiwal Tradycji Poznańskich – 5-7 sierpnia (Stare Miasto)
 • Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku – 12-15 sierpnia (Stare Miasto)
 • Dancing FairPlayce – 23-30 sierpnia (Umultowo, Naramowice)
 • Dni Twierdzy Poznań – 27-28 sierpnia (całe miasto)
 • Światowe Dni Kultury Romskiej – sierpień (Stare Miasto)
 • Poznań Design Festival – 23 września-1 października (Stare Miasto)

CYKLE I WYDARZENIA OSIEDLOWE

 • Dni Jeżyc – 29 maja (Jeżyce)
 • Dni Łazarza – 9-14 czerwca (Łazarz)
 • Poznańskie Koncerty Letnie – 12 i 26 czerwca (Łazarz i Śródka)
 • Estrada na Placu Wolności – (Stare Miasto)
 • Lato z Estradą Podróże po kulturze: kierunek Północ (Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Fabianowo-Kotowo, Grunwald Południe, Kiekrz (osiedle), Ławica, Naramowice, Piątkowo, Piątkowo Północ, Starołęka-Minikowo, Strzeszyn, Szczepankowo – Spławie – Krzesinki, Świerczewo) – 30 czerwca-11 września
 • Fyrtle Festiwal: (Wilda, Rataje, Stare Miasto, Stare Winogrady, Śródka) – 24 czerwca – 3 lipca
 • Fest Fyrtel – czerwiec-sierpień (Jeżyce, Łazarz, Wilda)
 • Lato na Trakcie – czerwiec – sierpień (Stare Miasto)
 • Off Opera lipiec – sierpień (Strzeszyn, Sołacz, Kiekrz)
 • Mood For Wood – 21 lipca-1 sierpnia (Wilda)
 • Letnie wydarzenia nad Cybiną – lipiec-sierpień (Ostrów Tumski- Śródka – Komandoria)
 • Festiwal Jana Konstantego Żupańskiego – 6-7 sierpnia (Wilda)

INNE PLENEROWE MIEJSCA KULTURY

 • Aktywator / Kontener Art (Stare Miasto)
 • Fyrtel Główna (Osiedle Główna)
 • Laba.Land (Stare Winogrady)
 • Mobilny Instytut Kultury (Strzeszyn)
 • Nurt (Rataje)
 • Ogród Szeląg (Stare Winogrady)
 • Sąsiedzki Dom Sztuki (Dębiec)