Fałszowali faktury i dokumenty, by wyłudzić dofinansowanie

Funkcjonariusze poznańskiego oddziału CBA zatrzymali cztery osoby w związku ze śledztwem dotyczącym wystawiania nierzetelnych faktur, na podstawie której podejrzani próbowali m.in. wyłudzić dofinansowanie z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

 

Śledztwo prowadzone przez poznańską delegaturę CBA dotyczyło wystawiania faktur, które nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych związanych z realizacją projektów modernizacji i rozbudowy sieci cieplnej.

Postępowanie dotyczy lat 2018-2019 i ma charakter ogólnokrajowy. Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani wystawiali i posługiwali się fakturami na łączną wartość ponad 10 mln złotych. Dokumenty nie odzwierciedlały jednak rzeczywistości, a posługujący się nimi poświadczali nieprawdę, co do okoliczności mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej i jej zwrotu w zakresie zobowiązań budżetowych z tytułu podatku od towaru i usług.

W wyniku przestępczego procederu Skarb Państwa mógł stracić co najmniej 1,8 mln złotych.

Dodatkowo według ustaleń śledczych prezes poznańskiej spółki działając w celu uzyskania dofinansowania w wysokości ponad 2 mln zł wprowadził w błąd pracowników NFOŚiGW, w zakresie wykonywanych robót w ramach umowy o dofinansowanie dotyczące Projektu „Modernizacja i rozbudowa Miejskiej Sieci Ciepłowniczej w Szamotułach”.

Miał on również probować wyłudzić ponad 7 mln złotych z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju składając wniosek o dofinansowanie projektu, fałszując dokumenty w zakresie sytuacji finansowej spółki. W związku z ujawnieniem procederu przez funkcjonariuszy CBA wstrzymano wypłatę środków.

W sprawie zatrzymano cztery osoby, którym przedstawiono zarzuty. Wśród podejrzanych jest trzech prezesów spółek z Poznania, Szamotuł i Białogardu oraz przedsiębiorca.

Sprawa ma charakter rozwojowy i możliwe są kolejne zatrzymania.