Czy Wieniawski grał na ukulele? Rusza festiwal Cały Poznań Ukulele

W piątek rozpoczyna się kolejna, szósta już edycja festiwalu „Cały Poznań Ukulele”, czyli wielkiego święta nietypowego, ale cieszącego się coraz większym zainteresowaniem instrumentu. Nie zabraknie atrakcji zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Opowiedzieli o nich Jacek Ciepliński i Bartek Burzyński.

Festiwal odbywa się od 2016 roku i zdążył wpisać się w kalendarz nie tylko poznańskich, ale i ogólnopolskich imprez muzycznych. Większość wydarzeń prowadzona jest na Wolnym Dziedzińcu, czyli przed Urzędem Miasta – w centrum, ale nieco z boku, co zapewnia dobry klimat i atmosferę wydarzenia.

Jacek Ciepliński i Bartek Burzyński podczas wywiadu w programie „Hej Poznań” zauważyli, że festiwal ma swoistą… gwarancję pogody. Liczą więc, że także i w tym roku będzie zachęcająca dla mieszkańców, by wyjść z domu.

Wydarzenie rozpoczyna się dziś, choć oficjalna inauguracja nastąpi dopiero w sobotę. Potrwa przez cały weekend, czyli do niedzieli, 5 czerwca.

Jak podkreślili organizatorzy podczas rozmowy z Anią Drzazgą, to największy tego typu festiwal w Europie, który jest dostępny za darmo. To jeden z powodów, dla których tak mocno impreza zakorzeniła się w świadomości mieszkańców – ukulele przez kilka dni jest wszędzie. Poznaniacy chętnie dołączają do organizowanych atrakcji, a dla wielu z nich okazały się one początkiem nowej pasji jaką jest gra na tym instrumencie.

Uczestnicy z pewnością nie zawiodą się widząc przygotowany program wydarzeń. Do Poznania przyjadą nie tylko najlepsi polscy ukuleliści, ale także goście zagraniczni. Bartek Burzyński wskazał m.in. na muzyków z Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch czy Niemiec.

W czasie festiwalu będzie można posłuchać… Wieniawskiego na ukulele. Goście programu zdradzili nieco szczegółów podczas wywiadu w „Hej Poznań”.

Tegoroczny Cały Poznań Ukulele rozpocznie się od otwartych warsztatów z Poznańską Pierwszą Niesymfoniczną Orkiestrą Ukulele w Klubie „Muchos” o godzinie 20:00. Następnie w programie znalazł się koncert Dead Mans Uke o 21:30, a dzień zakończy ORTEGA Open Mic o 22:30.

Oficjalne ogłoszenie miastu rozpoczęcia festiwalu planowane jest jednak na sobotę, gdy o godzinie 12:00 tradycyjnie już z wieży poznańskiego Ratusza zostanie odegrany hejnał zagrany na ukulele. Jak przyznał w rozmowie z Anią Drzazgą Jacek Ciepliński, choć jest to wydarzenie, na które wielu czeka, to sam nie jest jego fanem, ponieważ… ma lęk wysokości. Przełamuje jednak strach, by wraz z innymi muzykami zagrać na „małej gitarze”.

Pozostałe wydarzenia zaplanowane na sobotę i niedzielę będą odbywały się na pl. Kolegiackim, na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Wśród nich zaplanowano m.in. koncerty z udziałem Gaby Kulki i Tomka Makowieckiego, a także warsztaty dla amatorów i tych, którzy już trochę potrafią zagrać. Zajęcia przygotowano zarówno dla najmłodszych jak i najstarszych.

Więcej o festiwalu i ciekawostkach z nim związanych można posłuchać w wywiadzie “Hej Poznań”.