Nieznajomość przepisów i biała broń w bagażu, czyli nietypowe zakończenie tureckich wakacji

Nie tylko zwierzęta, rośliny czy dzieła sztuki są pamiątkami z podróży, co do których istnieją ograniczenia w zakresie wwożenia do Polski. Przepisy regulują także m.in. broń białą, a do tej zaliczają się np. Kastety, na które należy mieć odpowiednie pozwolenia. Przekonały się o tym podróżne, które wylądowały na poznańskim lotnisku.

 

Funkcjonariusze wielkopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej w Poznaniu, po przylocie samolotu z Turcji wytypowali część walizek, których właściciele twierdzili, że nie mają nic do oclenia do kontroli. W dwóch walizkach ujawniono przedmioty uznawane za broń białą – kastety.

Kobiety, do których należały bagaże twierdziły, że to pamiątki z wakacji i nie były świadome przepisów, jakie obowiązują w tym zakresie. Tymczasem do przywozu broni białej spoza państw Unii Europejskiej potrzebne jest zaświadczenie konsula RP lub pisemne zgłoszenie przywozu broni. Podróżne nie posiadały takich dokumentów, za co grozi kara grzywny lub aresztu.

Przedmioty zostały zabezpieczone, a zeznania pasażerek spisane. Sprawa została przekazana policji.

Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu podkreśla, że planując podróże dobrze jest sprawdzić przepisy dotyczące wywozu i wwozu towarów do poszczególnych państw, by uniknąć nieporozumień i łamania prawa.