Moc wydarzeń i wsparcia, czyli charytatywny piknik “Mam tę moc”

Na skwerze im. Obrońców Ukrainy 2022, czyli u zbiegu ul. Kórnickiej i Serafitek trwa dziś festyn charytatywny „Mam tę moc”. Piknik organizowany jest z okazji Dnia Dziecka i skierowany zarówno do polskich, jak i ukraińskich dzieci. Nie brakuje atrakcji dla najmłodszych, a także występów – także młodych artystów z Polski i Ukrainy.

 

Wydarzenie organizowane jest przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej przy współudziale organizacji działających m.in. w ramach Cyryl Club. Celem jest z jednej strony świętowanie Dnia Dziecka przez dzieci z Polski i Ukrainy, z drugiej zbiórka pieniędzy na rzecz odbudowy świetlicy dla dzieci w Iwano-Frankiwsku w Ukrainie, która została zniszczona podczas wojny.

Nie brakowało zabaw, pokazów i warsztatów dla najmłodszych – także w języku ukraińskim. Wiele radości sprawiał dzieciom dmuchany zamek, na którym można było się wyszaleć.

Posilić można się było przy stoiskach gastronomicznych, przy których nie zabrakło też słodkości.

Na scenie wystąpiła m.in. Amelia Anisovych, dziewczynka, która podbiła serca ludzi na całym świecie, gdy jej mama opublikowała nagranie jej śpiewu piosenki „Mam tę moc” z filmu „Kraina Lodu”, wykonanej w schronie w Kijowie. Oprócz niej można było posłuchać też dziecięcej ukraińskiej gwiazdy, Anastasii Gerasimchuk, 13-latki, która wraz z mamą uciekła z Kijowa do Ostrowa Wielkopolskiego. Przed wojną występowała w filmach, brała udział w reklamach i śpiewała. Przed publiką zaprezentowała się również Michalina Dudek ze Szkoły Podstawowej w Rogalinku.

Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprosił na spektakl, który był połączeniem trzech innych – „Księgi Dżungli”, „Koziołka Matołka” oraz „Madagaskaru”. Przedstawienie zakończyła nauka tańca dla dzieci do kultowej piosenki „Wyginam śmiało ciało”.

Teatr Wariate zaprezentował spektakl „O Królewsko_Cesarskim Trakcie w jednym akcie”. Dzieci mogły wybrać się w podróż przez wieki śladami władców panujących na obszarze Poznania.