Prezydent Poznania wziął udział w konferencji Eurocities 2022

Współpraca między miastami, walka ze zmianami klimatycznymi, zrównoważony rozwój – to tylko niektóre tematy poruszone podczas międzynarodowej konferencji Eurocities 2022, w której wziął udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

 

Eurocities to największa sieć skupiająca europejskie miasta. W tym roku konferencja odbyła się w fińskim Espoo. Wydarzenie było okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń między prezydentami i burmistrzami miast, przedstawicielami świata biznesu, nauki i Unii Europejskiej. 

W trakcie konferencji odbyła się m.in. debata na temat partnerstwa publiczno-prywatnego. Oprócz prezydenta Poznania wzięli w niej udział John Jorritsma – burmistrz Eindhoven, Diana Pretzell – zastępczyni burmistrza Mannheim, Raymond Johansen – burmistrz Oslo oraz Mikko Kosonen – przewodniczący, Fundacja Zarządu Uniwersytetu Aalto. 

– Możemy być bardzo dumni, że największą inwestycją w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zrealizowaną w Polsce jest spalarnia wybudowana właśnie w Poznaniu – mówił Jacek Jaśkowiak. – Inwestycja ta kosztowała 832 mln zł, ale dzięki niej możemy produkować rocznie ponad 100 tys. kilowatogodzin energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu około 9 tys. domów. Rocznie wytwarzamy także około 400 tys. gigadżuli energii cieplnej, która zaspokaja potrzeby 12,5 tys. gospodarstw domowych.

Jak podkreślił prezydent Poznania, obecnie rozważana jest również kolejna inwestycja związaną z wykorzystaniem energii geotermalnej. 

– Chcemy w przyszłości pozyskać nowe źródła energii odnawialnej. Naszym pierwszym krokiem będzie znalezienie lokalizacji dla odwiertu geotermalnego w rejonie elektrociepłowni Karolin. Poszukiwanie nowych źródeł energii to teraz ważne wyzwanie w obliczu klimatycznego i politycznego kryzysu – podkreślił Jacek Jaśkowiak. – By tym wyzwaniom sprostać musimy opierać się na liczbach, nauce i nowych technologiach. Duży potencjał ma w tym kontekście współpraca z biznesem, który ma dostęp do takich rozwiązań i znacznie większy margines możliwego ryzyka w zakresie ich testowania. Przykładem może być nowy projekt Volkswagen Poznań oraz Veolii. Energia wytworzona w odlewni producenta samochodów przy wytopie aluminium trafi do sieci ciepłowniczej, pozwalając na ogrzanie 4500 mieszkań. Dzięki temu elektrociepłownia rocznie wyemituje o blisko 2500 ton CO2 mniej. To pokazuje skalę korzyści, jakie dają tego typu działania. Dla porównania – jedno drzewo pochłania rocznie ok. 6 kg CO2, więc by taką ilość dwutlenku węgla zneutralizować potrzeba ok. 400 tysięcy drzew, a w Poznaniu mamy ich ponad 2 mln – dodał.

Konferencja odbyła się pod hasłem Dream-Lead-Act.  

Mentorzy przyszłości 

Elementem tegorocznej konferencji Eurocities był także program “Future Mentors”. W ramach projektu młodzi ludzie z różnych europejskich miast podejmowali dialog z decydentami wysokiego szczebla. Rozmawiali z liderami swoich miejscowości na temat ich własnych marzeń, nadziei, wyzwań i obaw, które dotyczą miasta i ich pokolenia. 

Jest to tzw. mentoring odwrócony: to właśnie młodzi są podczas takich rozmów mentorami i dzielą się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami. 

Z prezydentem Poznania, w maju dwukrotnie spotkali się: Aleksandra Sroka, Bartosz Bilski, Tomasz Poprawski i Stanisław Białka. Spośród siebie wybrali jedną osobę, która wzięła udział w konferencji Eurocities, spotykając się w Espoo z mentorami z innych europejskich miast. 

Program “Future Mentors” powstał, by podkreślić, jak ważna jest opinia młodych. Podejmowanie decyzji w mieście ma bezpośredni wpływ na ich przyszłość, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Ten rodzaj dialogu może otworzyć nowe perspektywy dla wszystkich zaangażowanych stron.